Založ si blog

Ako často sa ti rozsvieti v hlave?

Prach. Starosti, všedné radosti či každodenné zvyky. Mnohé drobnosti, z ktorých sa skladajú naše dni, symbolizujú neviditeľný prach. Ten nám nenápadne sadá na myšlienky. Hromadí sa. Je to podobné ako s notebookom – ak sa v jeho útrobách nazbiera veľa prachu, môže to spôsobiť skrat. Napokon systém padne. A mozog, to je jeden z najúchvatnejších systémov. Avšak aj ten treba občas preprášiť.

Vedeli ste, že v sivej hmote, ktorou je obdarený každý človek, poletuje vyše 100 biliónov neurónov? A predstavte si, že rýchlosť, akou prebehne informácia medzi nimi, je vyše 400 km/h. Takto mozog bežne vyprodukuje aj 20 wattov, čo postačí na rozsvietenie žiarovky. Síce táto sivá hmota tvorí len dve percentá váhy telesnej schránky, k spotrebe si vyžiada 20% energie celého tela. Asi preto používame to známe „blik“, keď sa nám v hlave „rozsvieti“.

Veru, inteligencia nie je zárukou bystrej hlavy. Nemusíte mať vysokovýkonný mozog, ak chcete podať kvalitný výkon. K správnemu mysleniu postačí, keď to v hlave pravidelne prefúknete a mozog prebalíte do čistého. V opačnom prípade konáte ako rodič, ktorý nechá svoje dieťa „pokakané“. Existuje niekoľko činností, ktoré podporujú správny chod mozgu. Zvyšujú jeho výkon. Nositeľ takejto prebalenej „kotrbky“ si obvykle žije lepšie a neraz aj dlhšie.

Pohyb a stagnácia sa spolu nepriatelia. Ak chcete, aby sa vám to v hlave správne hýbalo, musíte sa rozhýbať aj vy. A to vo viacerých smeroch. Základom je pohyb tela. Každý deň dopriať telu aspoň polhodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu. I keď občas nám každodennosť založí putá neslobody a nepustí nás von z kruhu, nikdy to netrvá večne. Občas ujdite. Trebárs aj do prírody.

Už pár rokov viem, že život bez televízie sa stáva kvalitnejší. Vôbec ju nepotrebujem. Áno, dobre sa pri nej relaxuje, ale ak sa vám stane každodenným kamarátom, mozog vám vďačný nebude. Na matičke zemeguli žije skoro sedem miliárd ľudských bytostí. Nehovorte mi, že ani s jedným by ste sa nenaladili na spoločnú vlnu. Mať kamaráta a tráviť s ním čas, nebyť sám – to je ako mať či nemať soľ pri varení. Kto hľadá, raz nájde.

Televíziu, internetové pokecovky či iné vymoženosti môžete teda nahradiť prechádzkou s priateľom. Obyčajné vyrozprávanie sa má vysoko pozitívny dopad na vaše vnútorné fungovanie. Dobrým kamarátom sú aj knihy, krížovky, spoločenské hry. Podobne vzdelávanie sa, učenie sa, poznávanie. Nedávno som si kúpil učebnice dejepisu, aby som si oživil poznatky z dejín. Momentálne ma to oslovilo viac ako pred pár rokmi počas obdobia vysedávania v školských laviciach. Výborné účinky má aj rôzne kultúrne dianie – divadlo, galérie, podujatia, omše atď. Tie navyše neraz zaklopú na myšlienky s otázkou na zamyslenie. Chodievate na diskotéky, do krčmy či na pokec pravidelne ako človek s črevnou chrípkou na záchod? No neviem, či vás to skutočne obohatí… Zo všetkého po troške určite padne vhod. Diskotéka, krčma, pokec – to vôbec nie sú zlé veci. Predstavte si však, že máte ľavú a pravú ruku, a tú druhú nebudete používať. Zmeravie a bude vašou polomŕtvou súčasťou.

Veľa robí aj zdravý životný štýl. Tu sa priznám, že som ho ešte nenašiel, nenadstavil. Pomaly sa však prebúdzam. Napríklad také ryby obsahujú veľa látok, ktoré mozgu napomôžu. Pravidelný pitný (nealkoholický) režim podobne.

No a nezabudnime na jednu z najpodstatnejších ingrediencií šťastného života. Nájsť každý deň aspoň jeden dôvod na radosť, úsmev. Ale nie ten falošný úsmev. Úprimný. Teraz, keď píšem tento článok(pia, 17. 6.), cestujem v autobuse. Obyčajná dvojhodinová cesta mi vie dať hneď niekoľko dôvodov minimálne na ten vnútorný úsmev. Pred pár minútami som videl motýľa, ako si vysedáva na liste. Krásne sfarbený. Bolo to ako vidieť samotného Boha. Čo vám budem rozprávať… Však otvorte oči a viďte aj vy.

Som si vedomý toho, že mnohé tieto rady môžu pre nejedného z nás vyznieť ako utópia. Všetko z nich je však reálne. Keď sa aspoň v niečom posnažíme – aspoň niektoré veci z toho budeme praktizovať, samotné vnútro nám odpovie, či mu je lepšie. Hlava bude vďačná.

„Ľudský mozog je orgánom sebauvedomenia.“ (Aldous Huxley)

„Neexistuje žiadny žijúci človek, ktorý by nebol schopný urobiť viac, než si myslí, že dokáže.“ (Henry Ford)

(foto: Miška Marcineková)

Stratená

19.06.2018

„Opakujem, hľadá sa stratená Marianka! Má päť rokov, tmavé gaštanové vlasy so žltou mašľou, biele tričko s motívom sloníka, ružové krátke nohavice a červené botasky. V ruke si drží viac »

V záhradách svedomia

10.06.2018

Predstavte si jeden zo základných vyučovacích predmetov základnej či strednej školy, ktorý by mal názov Svedomie, prípadne Náuka o svedomí. Či už by mladý človek plánoval byť automechanikom, viac »

Ako išli vajcia na fajnovku

27.05.2018

/rozprávka pre veľkých/ „Myslíš si, že toto je koniec, vajko Majko? Bojím sa!“ opýtala sa nežnejšia polovička vajíčok. „Nemáš sa čoho... Toto je určite len nový začiatok, milá viac »

lieky

Sťahujú z trhu štyri lieky na vysoký tlak

17.07.2018 09:21

Podľa ústavu pacientom, ktorí dané lieky užívajú, nehrozí akútne riziko a neodporúča sa náhle prerušenie liečby.

online nakupovani, nákupný košík, internetový obchod, e-shop, internet, klávesnica, kreditka, platba

Pri Prahe vzniká celoeurópske centrum pre čínske e-shopy

17.07.2018 09:04

Čínska spoločnosť Huajie vytvára v Pavlove pri Prahe logistickú základňu pre internetové obchody z Číny.

cesko-slovenska vystava, Kiska,

Kiskova kúpna zmluva na pozemok je otázna

17.07.2018 09:00

Termín ďalšieho pojednávania v spore o to, kto je majiteľom pozemku pod Tatrami, medzi prezidentom Andrejom Kiskom a zubárom Jánom Francom je už známy.

prasiatko, šetrenie, peniaze

Slováci si dokážu viac odložiť z výplaty

17.07.2018 08:51

Viac ako polovica Slovákov si zo svojej výplaty dokáže niečo odložiť. V priemere je to 130 eur, pričom táto suma sa za posledné štyri roky mierne zvýšila.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 240500x
Priemerná čítanosť článkov: 2290x

Autor blogu

Kategórie