Založ si blog

Na ceste (za) krásou života

„Ak chcem posúdiť cestu, obrad, či báseň, dívam sa, aký z nich vzišiel človek.

Alebo počúvam, ako búši jeho srdce.“ (A. de Saint-EXUPÉRY)

Stará známa múdrosť hovorí, že cesta je podstatnejšia než cieľ. Nedávno som si túto pravdu uvedomil cez skúsenosť.

Bral som sa vlakom domov. Bol tmavý jesenný večer a okolitý svet aj moje vnútro pokojne čušali. Vo Zvolene som len tak-tak stihol prestup. Intuitívne som naskočil do jedného z vlakov a vošiel do druhého kupé. Sedeli tam dvaja mladí ľudia, chlapec a dievča. Hneď za mnou vstúpila ešte pani s veľkým kufrom a posádka bola kompletná. Vlaková súprava sa pohla. Všetci sme sa hneď navzájom opýtali na to isté – či sme dobre vo vlaku smerom na Lučenec (resp. do Košíc). To bol prvý výbuch smiechu. Napokon aj keby sme nesedeli správne, som presvedčený, že by to bola správna voľba. Niekedy aj neočakávaná zmena plánu je pre nás to najlepšie.

Všetko začal mladík, ktorý nás ponúkol drobnými údenými oštiepkami. Nikto nezaváhal. Takto sa vrecúško postupne vyprázdnilo, pričom sa tvár a srdce plnili úsmevom. Spýtal som sa, či tie lakoty nemá náhodou z Oravy. Chutili výborne a pripomínali mi domáce oravské. Vraj ich kúpil v Banskej Bystrici. Že tam bol prvý a zrejme aj posledný raz, podotkol. Vybral sa totiž z Košíc prekvapiť svoju lásku, ktorá v Bystrici študuje. Tá ho pre zmenu príjemne neprekvapila. Jemne ho poslala domov. Navyše s tým, že ich vzťah skončil. Možno to bol prvotný šok, keďže na dievčati mu záležalo, no z tohto chlapca žiarila dobrá nálada. Bol som zvedavý, že či slečna, ktorá s ním cestuje, nie je nová potenciálna priateľka a zárodok jeho úsmevu. Vyzerali ako zohratá dvojka. Nato sa obaja zasmiali. Vraj sa spoznali len pri nástupe do vlaku. Dievčina študuje na strednej umeleckej škole. Mladý budúci inžinier si od nej vyžiadal podpis. Veril, že ako umelkyňa to dotiahne ďaleko. Rozprávali sme sa teda o rozchode, o škole a budúcnosti, o mladých, o živote a iných radostiach. Sympatická pani, ktorá sa celý čas s nami zabávala, bola Slovenka vydatá za Taliana, cestujúca práve z Rakúska, inak žijúca v Nemecku, ktorá sa viezla v českom vlaku a prezerala si učebnicu ruštiny od chlapca, ktorý nás núkal oštiepkami (možno z Poľska). Keď sa cítite výborne, zabúdate na čas. To sa prihodilo aj nám. Náhle sme zistili, že už sme v cieli. Divili sme sa, ako bleskovo to uletelo.

Čakajúc na prestup, prechádzal som sa sem a tam a usmieval sa, akoby som práve stretol starých známych. Moje plány boli síce iné – čas vo vlaku som chcel využiť na pozretie si videodokumentu. Človek mieni, Pánboh mení. A podobne to býva celý život. Ak si vytýčime nejaký cieľ, najkrajšia na ňom býva cesta k nemu. Ľudia, zážitky, námaha, pády a vzlety, starosti aj radosti – všetko vytvára jednu veľkú mozaiku výsledného obrazu. Záverečný úsmev v cieľovej rovinke nám napokon odpovie, či sa to vyplatilo.

„Cesta je život.“ (Jack Kerouac)

…a niečo o kráse života aj v tejto piesni od Nohavicu (klikni TU)

(foto: Bohdan Mezei)

Uliate z miešačky života

25.11.2017

„Keby si bol pekár, tak ti poviem, že toto tu je najlepší chlieb, aký som kedy jedol. Ale keďže ide o miešačku a betón, tak ti patrí pochvala, že je to jeden z najlepších matrošov, s akým viac »

Nešťastie nesnívať, šťastie siahať na hviezdy

18.11.2017

„Za plnením svojich snov treba ísť! I keď niektoré veci sú nevyhnutné, trebárs ako moja choroba v tejto chvíli. Ale ja šlapem na to, aby som sa z toho dostal. Priatelia sú pri mne, rodina, viac »

Margita, Presná a štvrť Jánošikova

28.10.2017

V podstate vždy ide o štvrte či štvrtinky. Sem-tam možno o štvrtej, tu a tam po... Štvrtej. Trištvrte na päť a tak. Ale inak ozaj len a len o štvrte. Tie štvrte, ktoré nie sú viditeľné viac »

putin

O post prezidenta Ruska sa uchádza osem kandidátov, favorit je Putin

17.03.2018 16:32

Približne 111 miliónov občanov Ruskej federácie si v nedeľu 18. marca bude voliť nového prezidenta krajiny.

Kiska, Pellegrini

Chcem vládu, ktorej budeme môcť veriť, vyhlásil Andrej Kiska

17.03.2018 16:02

"Pred tým, ako som poveril Petra Pellegriniho zostavením vlády, som mu na rokovaní jasne povedal, aké sú moje a nielen moje očakávania," napísal prezident na sociálnej sieti.

SR polícia Vadala razia

Vo väzbe zostane aj Sebastiano Vadala

17.03.2018 15:51

Obvinený podal proti uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosť.

losos, syr, jedlo, potraviny

Slovenské mínus v obchode s potravinami vlani dosiahlo 1,4 miliardy eur

17.03.2018 15:02

Saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami Slovenska bolo vlani pasívne 1,402 miliardy eur.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 230030x
Priemerná čítanosť článkov: 2255x

Autor blogu

Kategórie