Založ si blog

Kam až sa dá dovidieť dušou?

„Človek, ktorý vie nasýtiť dušu, nie je zlým človekom.“ (Jan Werich)

Slepí, slepí, slepí. Veru, je ich medzi nami viac, než si myslíš, milý (a azda aj hĺbkovozraký) čitateľ. Nie je však slepota ako slepota, takisto ako nie je človek ako Človek a slovo ako Slovo. Stačí si pomyslieť na rozdiel medzi „bezciťákom“, čo zmysel pre ľudskosť nevedie , a „láskavcom“, čo pomáha ku krajšiemu „svetisku“ (resp. „svetskému smetisku“). Že čo je to za slepotu, o ktorej tu roztáčam?

Nejeden z nás má slabý zrak a musí nosiť okuliare. (Áno, aj ja.) Obdobne je to však aj s vnútorným zrakom. Ak si naň nedávame pozor a nejeme dostatok „správnej mrkvy“, čoskoro sa nám tento vnútorný zrak po(z)horší. Začneme slepnúť. Veru-veru, aj duša má oči, nech už to znie akokoľvek rozprávkovo. (Veď Malý princ by ti o tom vedel rozprávať!) Kde si však natrhať z onej „duševnej mrkvy“?

Keď rozhrnieme piesky starovekých filozofov, s prekvapením zistíme, že už vtedy poznali recepty na správny život. (A to nemali google!) Ľudstvo sa síce navonok zdokonaľovalo celé stáročia, ale v tom podstatnom také výrazné kroky nerobí. Na poli vedy a techniky človek sám seba dokonca predbehol. Ale čo napredovanie v jeho duševnom (či duchovnom) vnútri?

Čo teda hovoria starí filozofi? Podľa Herakleita (540-480 p.n.l.) dobre rozvažovať znamená najväčšiu múdrosť. Je našou potrebou pokúšať sa aj na základe sebapoznania ovládnuť svoj život. Nejeden človek o sebe tvrdí, že sa pozná najlepšie a vie o sebe všetko. (Sokrates by ich ľahko prekukol a vysmial.) Som presvedčený o tom, že väčšina ľudí ani netuší, čoho sú schopní. Ak by hľadali spôsoby a nie dôvody…  (Chcejúceho osud vedie, nechcejúceho vlečie.) Jednoduché je podľahnutie (zvodným) okolnostiam, prispôsobenie sa, duševné oslepnutie. Aj preto mnohých umelcov považovali za bláznov. Oni sa odmietali poddať a išli si za tým, čo im šepkalo vnútro. Ich vnútorný zrak bol ostrý ako zrak orla. Ich vnútorný svet si zrejme zachovávali na rovine neobmedzeného vnútra dieťaťa.

Starovekí mudrci považovali za podstatné dosiahnutie vnútornej harmónie, duševného pokoja, teda stav trvalo dobrej mysle. To znamená, že človek je vyrovnaný, rozoznáva správne od nesprávneho, vie robiť všetko s mierou, pozná sám seba, vie ovládať svoje pudy. Čiže vie, kadiaľ a za čím ísť a aj ide. Všimnite si, koľko ľudí dnes napríklad neovláda svoj hnev a vďaka nemu pravidelne dosahujú nepokoj v duši. Alebo sa brzdia pesimizmom, lenivosťou či ľahostajnosťou.

Nedávno som sa zúčastnil prednášky známeho sofiológa a angelológa, Dr. Emila Páleša. Bolo to veľmi podnetné a obohacujúce stretnutie. (Nie, rodina nie sme…) Okrem iného na ňom tento polyhistor hovoril o tom, aké podstatné je starať sa o zdokonalenie nášho vnútra. Ak človek podľahne zvodnosti vonkajšieho sveta (napríklad konzum) a zanedbá svoje vnútro, povedie to k duševnému znecitliveniu – k vnútornému oslepnutiu. Horšie je, že si toho nebude vedomý. (Memento mori!) Pamätajme ale na smrť (a jej zúčtovanie)!

Každý deň si do očí vkladám kontaktné šošovky. Môj zrak už dávno nie je dokonalý. Už dlhšie však tuším, že ďalej dovidím vnútrom. No aj o duševný zrak sa treba starať, ak chcem vidieť ostro (hlboko). Každý deň preto hľadám tú „správnu mrkvičku“. A odporúčam z nej aj tebe, milý (a azda aj hĺbkovozraký) čitateľ. Čo ňou je? Na to musíš prísť už ty sám.

„Chudobní túžia po bohatstve a bohatí po nebi, ale múdri túžia po stave pokoja.“ (Swami Rama)

(maľba: Michal LumpArt Lunter)

(maľba: Zuzana Szokeová)

(foto: Juraj Kuboš)

Prečítaj si aj moju poviedku Slepé oči vidia hlboko TU

Prajem ti, milý čitateľ, aby sa ti darilo vidieť a vnímať svet predovšetkým dušou.

 

Budík pre susedov

28.07.2021

„Išla by som už na tú dovolenku! Veď kým sa konečne začnú prázdniny, budeme vyzerať ako mátohy,“ hundre si ponad raňajky gymnazistka, ktorú opäť zobudilo tlmené vibrovanie budíka susedovcov zhora. „Linda, veď ty tak už aj vyzeráš,“ podpichne sestru jej o chvíľu mladšia dvojička Sofia a odpije si z kakaa. „Isté veci je potrebné jednoducho pretrpieť! Koľko [...]

Čas, vôľa a trpezlivosť

25.10.2020

Vôľa človeka úzko súvisí s ovocím jeho dní. Časom a ľuďmi ošúchané príslovie o trpezlivosti a ružiach pozná každý z nás. Už nie každému bývajú tieto slová dôverne známe aj v praktickej rovine. Ale aj tí, ktorí príslovie poznajú len z počutia, si môžu navôkol seba všímať, že vďaka trpezlivosti a vôli všeličo v živote skutočne rozkvitá. [...]

O opicu navyše

18.09.2020

„Oci, viem, že máš asi opicu, ale už by si zvládol šoférovanie?“ dobehlo za otcom dievča s mobilom v ruke a súrením v hlase. „Ale, Nely! Veď otec toho zasa tak veľa nevypil, len jednoducho nie je zvyknutý. Poznáš ho, vždy keď prídeme na letnú dovolenku na Liptov, ujo Vojto otvorí fľašu a otcovi veľa netreba,“ pripomenula jej mama, ktorá sa prehrabávala [...]

20. rokov od vstupu Slovenska do NATO, prezidentka Zuzana Čaputová, Marián Kurilla

Garancia bezpečnosti či strata suverenity? Slovensko chráni povestný „bezpečnostný dáždnik“ z NATO už dvadsať rokov

29.03.2024 09:30

NATO presadzuje predovšetkým mierové riešenie sporov. Ak však diplomatické úsilie zlyhá, disponuje vojenskými silami pre zabezpečovanie krízového manažmentu.

Maryland most

Maryland dostane od vlády po zrútení mosta 60 miliónov dolárov

29.03.2024 08:37

Dvoch robotníkov sa podarilo zachrániť, u ďalších šiestich už úrady potvrdili úmrtie.

Fabrika Kia - Teplička nad Váhom

Vláda chce zaplátať migrantmi zo Strednej Ázie dieru na trhu práce. Ako útok v Moskve zmení tento zámer?

29.03.2024 08:00

Po tom, čo skupina teroristov pôvodom z Tadžikistanu zabila v Moskve 139 ľudí, sa slovenské zložky rozhodli posilniť bezpečnostné opatrenia

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Masívny útok opäť cielil na ukrajinskú energetiku. Poliaci poslali do vzduchu lietadlá

29.03.2024 07:45, aktualizované: 09:06

Rusko masívne útočí na ukrajinskú energetiku, ktorá je v zložitej situácii. Keď Rusi spúšťajú útoky, Poliaci posielajú do vzduchu lietadlá.

marcelpales

Marcel Páleš (1986) je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. V súčasnosti dramaturg v Rádiu Regina Stred, tiež redaktor a moderátor. Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prózu a poéziu, ale rád sa pristavuje aj v úvahovo-esejistických vetách. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ. V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miroslav Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Nuláci pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítačky so živou hudbou. V roku 2013 vydal Marcel Páleš samostatnú básnickú zbierku VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. V roku 2014 mu vyšla novela MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. Ide o skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V rokoch 2013-2015 bol organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. V roku 2018 vydal samostatnú básnickú zbierku ZHRNUTÉ ZO STOLA. V roku 2019 zostavil knižnú zbierku tvorby členov Generácie Nula OKRÔCHANÝ TOPIER.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 414013x
Priemerná čítanosť článkov: 3422x

Autor blogu

Kategórie