Založ si blog

Stále tá istá pesnička

„Aha, obsraté gaťky! To musela byť divoká noc!“ spomalil chôdzu Tino a chtiac-nechtiac zbrzdila aj Majky.

„Fúj, to je nechutné! Ty si teda vieš vybrať, pri čom sa pristaviť!“ zahriakla ho Majky a už ho ťahala preč.

Kráčali práve povedľa potoka uprostred mesta blízko obrovského parku, kde tesne pod starým, kedysi krásne zeleným zábradlím na betónovom podklade odpočívali kedysi krásne modré nohavičky. Pod nimi na zemi ležala prázdna fľaša lacnej slivky.

„Zaujímalo by ma, aký príbeh majú tie gaťky. To bola asi divoká noc,“ podotkol Tino.

„Prestaň sa zaoberať takými kravinami! A nevolaj ich gaťky! Sú to nohavičky!“ naprávala ho Majky ako obvykle.

Nasledovala mĺkva chôdza. Tino sa ponoril do svojich myšlienok a predstáv. Najprv uvažoval, čo sa asi tak mohlo diať, že ten kus spodnej bielizne skončil ako handra po sezónnom upratovaní. Pohodený, opotrebovaný. Bez úcty. Ponorom do vôd fantázie sa mu však asociovalo aj niečo inšie. Minulosť jeho láskypolovičky. Minulosť, na ktorú myslel nerád.

„Stalo sa niečo? Si nejaký zamyslený,“ stisla mu ruku silnejšie.

„Ale nič…“ odvetil, no v jeho očiach sa zračila stratená zahľadenosť kamsi do neznáma.

„Tino! Už ťa poznám! Odpoveď Nič a k tomu pohľad mimo u teba znamenajú vždy niečo. Tak von s tým! Už minule sme sa dohodli, že ak sa nechceme často hádať, musíme viac komunikovať. Aj o hlúpostiach!“ pripomenula mu nedávnu dohodu, čím ho presvedčila.

„Dobre, poviem ti to. Nespravíme si ale malú prechádzku do parku?“

Ochotne prikývla. Nikam sa neponáhľali, preto mohli pokojne odbočiť do parku. Tino vedel, že Majky bude súhlasiť. Chodila tam rada. Vraj je to miesto, odkiaľ si nosí pokoj.

„A teraz, prosím ťa, spusti!“ vyzvala ho o chvíľu, keď si sadli na lavičku pri chodníku pod mohutným stromom.

„Vieš, tie gaťule…“ začal Tino povzdychom ako dieťa, ktoré čosi vyparatilo a mama chce od neho, držiac ho prísne za rameno, počuť dôvod.

„Sú to nohavičky!“ skočila mu reči Majky.

„Veď dobré, tak nohavičky! Uvažoval som nad nimi a postupne mi pripomenuli Miňa. Tvojho bývalého. Že s ním si vyvádzala rôzne divoké veci. Spontánne ste sa hocikde milovali, do všeličoho sa bezhlavo pustili. A ták… A možno po vás tiež niekedy zostali len tvoje nohavičky a dopitá fľaša. A že so mnou sa tak neopíjaš ani nediviačíš. Rozmýšľam, či nie som pre teba nudný. Či ti niečo také nechýba. Preto ten smútok,“ vysvetlil jej Tino a zapozeral sa na okoloidúceho muža s veselým psom, ktorý sa podobal na Majla z filmu Maska.

„Ach, Tino, Tino. Znova tá pesnička? Och… Presne o tomto teraz čítam. Eckhart Tolle. Poznáš ho?“

„Dobre vieš, že ma žiaden trol či filozofický chytrák nezaujíma…“ odvrkol jej.

„Tinko, všetko je to len minulosť. Minulosť, s ktorou nehneš. Privodíš si ju hlúpymi myšlienkami a potom to už ide. Vytváraš si sprosté scenáre a pochybnosti a dôvody na smútok. Ten Tolle píše presne o tomto, čo robíš. Uniká ti prítomný okamih, lebo sa obzeráš do minulosti. Pozri, to, čo bolo, bolo, nezmením to. Aj ja by som teraz mohla na obranu začať s tvojou bývalou. Stankou. Že sa napríklad necítim byť taká pekná a vyšportovaná. Alebo ako si si ma občas sekol s ňou a vyslovil namiesto môjho jej meno. Hm?“ pohladila ho po líci a jemne mu pootočila tvár k svojej, aby tak prerušila jeho večnú zapozeranosť kamsi do neznáma. Tino mlčal, uvažoval.

„Vieš, už s tým treba niečo robiť! Stále si vyčítame minulosť, stále jeden z nás príde s niečím dávnym, druhý sa tiež nedá, tak čosi vytiahne, a potom to končí hádkou. S minulosťou nepohneme. Iba ak sa z nej poučíme. Tak ťa prosím, aby si to nechal tak. Mám teraz teba, ty máš mňa a minulé vzťahy nechajme v minulosti. My sme teraz tu, v prítomnosti! Som šťastná s tebou! Iný ma nezaujíma! Chápeš?“ vzala mu do svojej dlane jeho dlaň a pevne stisla.

Tino nič nehovoril. Trocha sa mu zaleskli oči. Vedel, že Majky to myslí dobre. Dal jej za pravdu aj bez slov. Objal ju a pobozkal. Keď sa napokon zdvihli a odchádzali z parku von, všimli si partiu mladých, ktorí sa už štartovali na večernú diskotéku. Popíjali lacnú slivku. Dievčaťu s brčkavými vlasmi, ktoré fajčilo cigaretu a smialo sa hlasne ako ježibaba, sponad kratučkej sukne vytŕčali nohavičky. Tino a Majky sa na seba pozreli a začali sa smiať.

(foto: autor)

niečo pekné pre uši TU

voľné pokračovanie „vzťahovej“ poviedky TU a TU

Uliate z miešačky života

25.11.2017

„Keby si bol pekár, tak ti poviem, že toto tu je najlepší chlieb, aký som kedy jedol. Ale keďže ide o miešačku a betón, tak ti patrí pochvala, že je to jeden z najlepších matrošov, s akým viac »

Nešťastie nesnívať, šťastie siahať na hviezdy

18.11.2017

„Za plnením svojich snov treba ísť! I keď niektoré veci sú nevyhnutné, trebárs ako moja choroba v tejto chvíli. Ale ja šlapem na to, aby som sa z toho dostal. Priatelia sú pri mne, rodina, viac »

Margita, Presná a štvrť Jánošikova

28.10.2017

V podstate vždy ide o štvrte či štvrtinky. Sem-tam možno o štvrtej, tu a tam po... Štvrtej. Trištvrte na päť a tak. Ale inak ozaj len a len o štvrte. Tie štvrte, ktoré nie sú viditeľné viac »

nákup, žena, trh, zelenina

Potraviny: Kvalita prvýkrát poráža cenu

20.04.2018 14:00

Pri nákupoch už väčšine Slovákov vraj viac záleží na kvalite ako na cene. Aspoň to tak tvrdí februárový prieskum agentúry GfK.

žiga

Otázku nového ministra vnútra by mal Smer uzavrieť cez víkend, sľúbil minister Žiga

20.04.2018 13:58

Verejnosť by sa meno nového ministra vnútra mohla dozvedieť začiatkom budúceho týždňa, povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Peniaze, euro, mince

Park Haniska na východe je strategickou investíciou

20.04.2018 13:52

Plánovaný strategický park Haniska na východnom Slovensku získal status významnej investície.

brexit

Britániu bude stáť brexit viac ako 39 miliárd libier

20.04.2018 13:49

Účet za brexit bol pritom prezentovaný ako víťazstvo Spojeného kráľovstva. Pred decembrovou dohodu sa totiž odhady tejto sumy šplhali až k 100 miliardám eur.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 232488x
Priemerná čítanosť článkov: 2279x

Autor blogu

Kategórie