Založ si blog

Stále tá istá pesnička

„Aha, obsraté gaťky! To musela byť divoká noc!“ spomalil chôdzu Tino a chtiac-nechtiac zbrzdila aj Majky.

„Fúj, to je nechutné! Ty si teda vieš vybrať, pri čom sa pristaviť!“ zahriakla ho Majky a už ho ťahala preč.

Kráčali práve povedľa potoka uprostred mesta blízko obrovského parku, kde tesne pod starým, kedysi krásne zeleným zábradlím na betónovom podklade odpočívali kedysi krásne modré nohavičky. Pod nimi na zemi ležala prázdna fľaša lacnej slivky.

„Zaujímalo by ma, aký príbeh majú tie gaťky. To bola asi divoká noc,“ podotkol Tino.

„Prestaň sa zaoberať takými kravinami! A nevolaj ich gaťky! Sú to nohavičky!“ naprávala ho Majky ako obvykle.

Nasledovala mĺkva chôdza. Tino sa ponoril do svojich myšlienok a predstáv. Najprv uvažoval, čo sa asi tak mohlo diať, že ten kus spodnej bielizne skončil ako handra po sezónnom upratovaní. Pohodený, opotrebovaný. Bez úcty. Ponorom do vôd fantázie sa mu však asociovalo aj niečo inšie. Minulosť jeho láskypolovičky. Minulosť, na ktorú myslel nerád.

„Stalo sa niečo? Si nejaký zamyslený,“ stisla mu ruku silnejšie.

„Ale nič…“ odvetil, no v jeho očiach sa zračila stratená zahľadenosť kamsi do neznáma.

„Tino! Už ťa poznám! Odpoveď Nič a k tomu pohľad mimo u teba znamenajú vždy niečo. Tak von s tým! Už minule sme sa dohodli, že ak sa nechceme často hádať, musíme viac komunikovať. Aj o hlúpostiach!“ pripomenula mu nedávnu dohodu, čím ho presvedčila.

„Dobre, poviem ti to. Nespravíme si ale malú prechádzku do parku?“

Ochotne prikývla. Nikam sa neponáhľali, preto mohli pokojne odbočiť do parku. Tino vedel, že Majky bude súhlasiť. Chodila tam rada. Vraj je to miesto, odkiaľ si nosí pokoj.

„A teraz, prosím ťa, spusti!“ vyzvala ho o chvíľu, keď si sadli na lavičku pri chodníku pod mohutným stromom.

„Vieš, tie gaťule…“ začal Tino povzdychom ako dieťa, ktoré čosi vyparatilo a mama chce od neho, držiac ho prísne za rameno, počuť dôvod.

„Sú to nohavičky!“ skočila mu reči Majky.

„Veď dobré, tak nohavičky! Uvažoval som nad nimi a postupne mi pripomenuli Miňa. Tvojho bývalého. Že s ním si vyvádzala rôzne divoké veci. Spontánne ste sa hocikde milovali, do všeličoho sa bezhlavo pustili. A ták… A možno po vás tiež niekedy zostali len tvoje nohavičky a dopitá fľaša. A že so mnou sa tak neopíjaš ani nediviačíš. Rozmýšľam, či nie som pre teba nudný. Či ti niečo také nechýba. Preto ten smútok,“ vysvetlil jej Tino a zapozeral sa na okoloidúceho muža s veselým psom, ktorý sa podobal na Majla z filmu Maska.

„Ach, Tino, Tino. Znova tá pesnička? Och… Presne o tomto teraz čítam. Eckhart Tolle. Poznáš ho?“

„Dobre vieš, že ma žiaden trol či filozofický chytrák nezaujíma…“ odvrkol jej.

„Tinko, všetko je to len minulosť. Minulosť, s ktorou nehneš. Privodíš si ju hlúpymi myšlienkami a potom to už ide. Vytváraš si sprosté scenáre a pochybnosti a dôvody na smútok. Ten Tolle píše presne o tomto, čo robíš. Uniká ti prítomný okamih, lebo sa obzeráš do minulosti. Pozri, to, čo bolo, bolo, nezmením to. Aj ja by som teraz mohla na obranu začať s tvojou bývalou. Stankou. Že sa napríklad necítim byť taká pekná a vyšportovaná. Alebo ako si si ma občas sekol s ňou a vyslovil namiesto môjho jej meno. Hm?“ pohladila ho po líci a jemne mu pootočila tvár k svojej, aby tak prerušila jeho večnú zapozeranosť kamsi do neznáma. Tino mlčal, uvažoval.

„Vieš, už s tým treba niečo robiť! Stále si vyčítame minulosť, stále jeden z nás príde s niečím dávnym, druhý sa tiež nedá, tak čosi vytiahne, a potom to končí hádkou. S minulosťou nepohneme. Iba ak sa z nej poučíme. Tak ťa prosím, aby si to nechal tak. Mám teraz teba, ty máš mňa a minulé vzťahy nechajme v minulosti. My sme teraz tu, v prítomnosti! Som šťastná s tebou! Iný ma nezaujíma! Chápeš?“ vzala mu do svojej dlane jeho dlaň a pevne stisla.

Tino nič nehovoril. Trocha sa mu zaleskli oči. Vedel, že Majky to myslí dobre. Dal jej za pravdu aj bez slov. Objal ju a pobozkal. Keď sa napokon zdvihli a odchádzali z parku von, všimli si partiu mladých, ktorí sa už štartovali na večernú diskotéku. Popíjali lacnú slivku. Dievčaťu s brčkavými vlasmi, ktoré fajčilo cigaretu a smialo sa hlasne ako ježibaba, sponad kratučkej sukne vytŕčali nohavičky. Tino a Majky sa na seba pozreli a začali sa smiať.

(foto: autor)

niečo pekné pre uši TU

voľné pokračovanie “vzťahovej” poviedky TU a TU

Kto svieti v nás?

24.06.2017

„Aspoň nemám čas myslieť na hlúposti,“ reagoval Peťo, keď sme sa po náhodnom stretnutí v hypermarkete lúčili a ja som poznamenal, že má opäť natrieskaný program. Aj teraz bol v režime viac »

Prázdniny so strynou Rafaelou

27.05.2017

Akože sú ľudia, ktorých jednoducho musíte poznať. Ale to sa len tak hovorí, že musíte. Mali by ste... Ani nejde o to, že by ste ich poznali. Teda... Osobne. Ako mamu. Či ako psa. Prípadne mačku. viac »

Kroky späť, ktoré nás posúvajú vpred

20.05.2017

Vedľa mňa sedí upír, oproti akýsi tiger a inak je terénne auto plné folkloristov. A vôbec nejde o pomätený sen, ani o uvoľnený stav po užití zakázanej látky. Tí dvaja netradiční pasažieri viac »

Charlie Gard

Smrteľne chorého britského chlapčeka prevezú do hospicu, rozhodol sudca

27.07.2017 21:15

Sudca o presune nevyliečiteľne chorého Charlieho rozhodol po tom, čo sa rodičia a nemocnica nedohodli, kde a ako 11-mesačné dieťa strávi svoje posledné dni.

cesta, r2, kamene

Padajúce kamene vystrašili aj vodičov na R2 pri Zvolene

27.07.2017 20:00

Komplikácií v doprave sa po vodičoch jazdiacich pod Strečnom dočkali aj šoféri na rýchlostnej ceste R2 pri Zvolene, ktorej časť úseku je neprejazdná.

Vladimir Putin, Krym, Rusko, Ukrajina,

Putin: Rusko je zdržanlivé voči USA, ale trpezlivosť má svoje medze

27.07.2017 19:12

Rusko reaguje na akcie USA zdržanlivo, ale v určitej chvíli už nebude možné hrubé konanie ďalej trpieť. Uviedol ruský prezident Putin ohľadom možnej reakcie na sankcie USA.

MV SR: Vládny Airbus A319

Zraneného mladíka privezie domov z Grécka vládny špeciál

27.07.2017 19:00

Prvý pobyt Michala pri mori v Grécku sa neskončil šťastne. Po operácii leží tri týždne v nemocnici a dýchajú za neho prístroje. Minister vnútra Kaliňák ponúkol na prevoz špeciál.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 98
Celková čítanosť: 208306x
Priemerná čítanosť článkov: 2126x

Autor blogu

Kategórie