Založ si blog

Odpísaná trpezlivosť v nenapísaných listoch

„Fuj, to je smrad! Tino! Čo sa stalo?“ šokovaná Majky vošla do ich bytu, kde spolu bývali v podnájme, a svojho milého našla spať v sede opretého o posteľ. Na tričku mal prischnuté zvratky, vedľa seba veľké červené vedro a bol stále obutý.

„Hm?“ zareagoval slabo. Ešte len chytal signál, ešte sa len snažil pripojiť na realitu, načítať obraz, zvuk, vrátiť sa do seba.

„Tinko, prosím ťa, čo si stváral?“ zohla sa k nemu a snažila sa mu po rozšnurovaní vyzuť tenisky.

„Ále… Kamaráti… Opili… Sme sa… Chceli mi… Pomôcť…“ vypľul zo seba po kúskoch a zatváril sa ako zmučený, keďže opica bola mocná.

Majky už nič nehovorila. Postarala sa o neho, pomohla mu vyzliecť sa a kým mu robila praženicu a mätový čaj, poslala ho do sprchy. Vedela, v čom je problém. Včera odcestovala domov na rodinnú oslavu. Kvôli tomu sa pohádali a ona s ním odmietla komunikovať, pretože sa chcela venovať ľuďom, ktorých dlho nevidela. Tino sa urazil. Totiž vadilo mu, že za posledné dni na seba nemali čas kvôli jej rozlietanosti. Začal si namýšľať, že Majky ho už prestáva ľúbiť.

„Myslíš, že si tým niečo vyriešil? Takto sa opiť… Iba čo si pred tým ušiel,“ smutne poznamenala a dala sa do umývania nakopenej hŕby špinavého riadu. Tino mal v hlave efekt lokomotívy – hlučne sa každú chvíľu rútiacej pekelnej mašiny. Teraz mu to celé prišlo ľúto.

„Máš pravdu. Išlo len o vzburu, o hnev a potrebu niekomu sa vyžalovať. Myslel som si, že už ma nemáš rada, že preto si na mňa nesnažíš nájsť viac času,“ vyslovil potichu s podopretou bradou zahľadený z kuchyne von z okna.

„Priznávam, že sme kvôli mne boli spolu za posledný čas pomenej, sám však vieš, že tých okolností sa navalilo trocha viac. A nevedela som z nich ani jednu vypustiť. To však nemenilo nič na mojej láske k tebe, Tinko. Dúfala som v tvoje pochopenie, podporu, ale najmä v tvoju trpezlivosť,“ doumývala riad a sadla si k nemu oproti, aby do svojich rúk vzala tú jeho a pozrela sa mu do očí. „Trpezlivosť, že sa o tom porozprávame hneď po mojom návrate. Nemusel si dávať hlúpy status na facebook, na ktorý sa ti hneď ozvali kamaráti a stiahli ťa…“ vyslovila a stretnúc sa v pohľade sa vymenili. Teraz si ona podoprela bradu a zadívala sa cez okno na vzdialené kopce, no a Tino sa jej zahľadel do zahľadených očí.

„Pamätáš, ako si mi raz ukazoval staré listy, ktoré si písali tvoji rodičia, keď bol ocino dva roky na vojne? Nádherné listy ako z romantických kníh…“ pootočila hlavou a po jeho prikývnutí pokračovala: „Aj moji si tak písali. A keď boli nejaké problémy, riešili to len spolu. Mama sa nešla vyžalovať kamarátke, ani ocino pred problémom neutekal ku kamarátom. Trpezlivo počkali na ďalší list. Ale to je riziko modernej doby. Siahneš do vrecka, vytiahneš mobil a ponúkne sa ti riešenie. Sadneš na internet, dáš status a niekto sa nájde. Mám strach o mladých. Im rodičia nebudú vedieť povedať o vojne a o tej dobe, keď bolo všetko navonok ťažšie, ale v podstate jednoduchšie, krajšie. Skutočnejšie,“ vyslovila Majky a odpila si z teplého mätového čaju.

(ilustrácia: Mirka Kuracinová)

pieseň pre potešenie TU

krátke video s poéziou TU

voľné pokračovania poviedky TU

Horúce nočné dialógy

24.09.2018

„V pivnici medzi kompótmi a uprostred noci som to ešte nerobil,“ vyslovil Igor a pomedzi bozky rozväzoval Zuzane šnúrku na teplákoch. „Ani ja, ale prečo nie, keď sa inak nedá?“ odvetila viac »

S vakom snov vo vlaku slov

16.09.2018

Za spevu veselých pasažierov vlak vyráža zo stanice v Lučenci smerom do Kokavy nad Rimavicou. Stačí vziať vak slov, Novohrad je pripravený. „Som nadšený, je to živé hneď v začiatku,“ viac »

Deň slovenského slova

08.09.2018

„Len aby to nebolo tak, že o sto rokov bude slovenčina už len vedľajším jazykom, ktorý budú mnohí vnímať ako niečo archaické,“ podotkla asi 50-ročná žena a zakrátko sme si popriali viac »

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

Peter Pellegrini

Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný

15.12.2018 20:35

Premiér to povedal v diskusnej relácii a vyjadril sa aj k výberu prezidentského kandidáta strany Smer.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 257836x
Priemerná čítanosť článkov: 2344x

Autor blogu

Kategórie