Založ si blog

Odpísaná trpezlivosť v nenapísaných listoch

„Fuj, to je smrad! Tino! Čo sa stalo?“ šokovaná Majky vošla do ich bytu, kde spolu bývali v podnájme, a svojho milého našla spať v sede opretého o posteľ. Na tričku mal prischnuté zvratky, vedľa seba veľké červené vedro a bol stále obutý.

„Hm?“ zareagoval slabo. Ešte len chytal signál, ešte sa len snažil pripojiť na realitu, načítať obraz, zvuk, vrátiť sa do seba.

„Tinko, prosím ťa, čo si stváral?“ zohla sa k nemu a snažila sa mu po rozšnurovaní vyzuť tenisky.

„Ále… Kamaráti… Opili… Sme sa… Chceli mi… Pomôcť…“ vypľul zo seba po kúskoch a zatváril sa ako zmučený, keďže opica bola mocná.

Majky už nič nehovorila. Postarala sa o neho, pomohla mu vyzliecť sa a kým mu robila praženicu a mätový čaj, poslala ho do sprchy. Vedela, v čom je problém. Včera odcestovala domov na rodinnú oslavu. Kvôli tomu sa pohádali a ona s ním odmietla komunikovať, pretože sa chcela venovať ľuďom, ktorých dlho nevidela. Tino sa urazil. Totiž vadilo mu, že za posledné dni na seba nemali čas kvôli jej rozlietanosti. Začal si namýšľať, že Majky ho už prestáva ľúbiť.

„Myslíš, že si tým niečo vyriešil? Takto sa opiť… Iba čo si pred tým ušiel,“ smutne poznamenala a dala sa do umývania nakopenej hŕby špinavého riadu. Tino mal v hlave efekt lokomotívy – hlučne sa každú chvíľu rútiacej pekelnej mašiny. Teraz mu to celé prišlo ľúto.

„Máš pravdu. Išlo len o vzburu, o hnev a potrebu niekomu sa vyžalovať. Myslel som si, že už ma nemáš rada, že preto si na mňa nesnažíš nájsť viac času,“ vyslovil potichu s podopretou bradou zahľadený z kuchyne von z okna.

„Priznávam, že sme kvôli mne boli spolu za posledný čas pomenej, sám však vieš, že tých okolností sa navalilo trocha viac. A nevedela som z nich ani jednu vypustiť. To však nemenilo nič na mojej láske k tebe, Tinko. Dúfala som v tvoje pochopenie, podporu, ale najmä v tvoju trpezlivosť,“ doumývala riad a sadla si k nemu oproti, aby do svojich rúk vzala tú jeho a pozrela sa mu do očí. „Trpezlivosť, že sa o tom porozprávame hneď po mojom návrate. Nemusel si dávať hlúpy status na facebook, na ktorý sa ti hneď ozvali kamaráti a stiahli ťa…“ vyslovila a stretnúc sa v pohľade sa vymenili. Teraz si ona podoprela bradu a zadívala sa cez okno na vzdialené kopce, no a Tino sa jej zahľadel do zahľadených očí.

„Pamätáš, ako si mi raz ukazoval staré listy, ktoré si písali tvoji rodičia, keď bol ocino dva roky na vojne? Nádherné listy ako z romantických kníh…“ pootočila hlavou a po jeho prikývnutí pokračovala: „Aj moji si tak písali. A keď boli nejaké problémy, riešili to len spolu. Mama sa nešla vyžalovať kamarátke, ani ocino pred problémom neutekal ku kamarátom. Trpezlivo počkali na ďalší list. Ale to je riziko modernej doby. Siahneš do vrecka, vytiahneš mobil a ponúkne sa ti riešenie. Sadneš na internet, dáš status a niekto sa nájde. Mám strach o mladých. Im rodičia nebudú vedieť povedať o vojne a o tej dobe, keď bolo všetko navonok ťažšie, ale v podstate jednoduchšie, krajšie. Skutočnejšie,“ vyslovila Majky a odpila si z teplého mätového čaju.

(ilustrácia: Mirka Kuracinová)

pieseň pre potešenie TU

krátke video s poéziou TU

voľné pokračovania poviedky TU

Výbežok Vlkolinzsky a Gabo

29.07.2017

Akože... Niekedy je lepšie nevedieť. No ozaj... Lebo vás to len zbytočne rozčúli. Najmä keď viete, aká je pravda, no veľa ľudí ju nevie. A niekto ju šíri úplne inak. Vlastne šíri klamstvo, viac »

Kto svieti v nás?

24.06.2017

„Aspoň nemám čas myslieť na hlúposti,“ reagoval Peťo, keď sme sa po náhodnom stretnutí v hypermarkete lúčili a ja som poznamenal, že má opäť natrieskaný program. Aj teraz bol v režime viac »

Prázdniny so strynou Rafaelou

27.05.2017

Akože sú ľudia, ktorých jednoducho musíte poznať. Ale to sa len tak hovorí, že musíte. Mali by ste... Ani nejde o to, že by ste ich poznali. Teda... Osobne. Ako mamu. Či ako psa. Prípadne mačku. viac »

Donald Trump

Trump: Kuba je zodpovedná za útoky na amerických diplomatov

17.10.2017 07:21

Trump to povedal na tlačovej konferencii v Bielom dome. USA koncom septembra kvôli incidentom stiahli z veľvyslanectva na Kube takmer všetok personál.

vražda, zločin, lúpež, krádež, nôž

Útok nožom v Londýne si vyžiadal jednu obeť

17.10.2017 07:06

Polícia incident, ktorý sa stal pred zastávkou metra Parsons Green, nevyšetruje ako teroristický útok.

súťaž mamina

Súťaž o najkrajší výrobok od mamky sa začína

17.10.2017 07:00

Mamičky, ktoré na materskej dovolenke dokážu vlastnoručne vyrobiť šperky, šaty, úžitkové veci, dobre pečú alebo fotografujú, môžu opäť zabojovať o atraktívne ceny.

Monika Jankovská

Hlasovanie o Jankovskej je stále otvorené

17.10.2017 07:00

Vládne strany sa stále nedohodli, čo s nomináciou štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej (Smer) do Súdnej rady.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 215517x
Priemerná čítanosť článkov: 2177x

Autor blogu

Kategórie