Založ si blog

O slobode (nie)

Kocúr ho fascinuje. Vždy sa ladne vyšvihne na podokennú dosku, usadí sa tam a hľadí kamsi do krajiny. Pôsobí tak rozjímavo, že chlapec premýšľa, či v ňom nedrieme ľudská duša. Hociktorí ľudia nemajú v očiach takú hĺbku, akú badať v pohľade tohto hrdzavca. Ešte pred rokom by mu ani nenapadlo zamýšľať sa nad zvieraťom. Pred rokom by mačkám nanajvýš pálil vzduchovkou do zadku, alebo by hádzal skaly do psov, poprípade on sám by sa menil na besné zviera.

„Vidieť tak tvojimi očami, mňaukáč! Z tvojho mlčania netuším, čo za svet tam leží. Celé dni vidím len oblohu. Len a len oblohu! Zamračenú, rozpršanú, potom zasa jasnú a modrastú, sem-tam ku mne nahliadne slnko, hviezdy. Leto, jeseň, zima… Viem, viem… Začínam si uvedomovať, že všetko má svoj význam. Aj to, že môžem vidieť aspoň tú trošku z krajiny. Že vôbec môžem vidieť!“ mladík prikyvuje hlavou sám sebe a zamyslený pozoruje nemého priateľa s hrdzavým odtieňom srsti, ktorý sedí vysoko na doske pod strešným oknom. Odtiaľ sa pozerá na svet. Tam chlapec nedočiahne.

Vráti sa k čítaniu. Pred rokom by knihy maximálne pálil pri nejakej ožieračke, alebo by z nich trhal stránky, balil do nich trávu a potom vychutnával odpal do iných sfér. S rehotom. V partii podobných. Pred rokom… Teraz dočítal ďalšiu. Za posledné mesiace, odkedy sa jeho svet zúžil na túto izbu, ich prelúskal niekoľko desiatok. Načerpal množstvo poznatkov, koľko azda nie ani za celých predchádzajúcich šestnásť rokov života. O ľuďoch, o prírode, zvieratách, umení, náboženstvách či múdrosti. Pohlo to s ním k uvedomeniu sa. Ani sa mu veriť nechce, že za jeden život, dokonca za jeden rok, môže človek podľahnúť takejto obrovskej zmene. Ale nielen vďaka čítaniu.

Pozrel na svoje zápästie a na um mu zišla sloboda. Koľko o nej za posledné mesiace preštudoval a premýšľal! Spomenul si, ako prvé týždne po násilnom privedení sedel v strede izby v kresle, ruky obopäté železnými obručami, s očami zaviazanými. Mohol len uvažovať – nad sebou, nad životom… Teraz je síce na dlhej reťazi, ale ruky ma voľné. „Sloboda, slobodienka… Aká si len úžasná vymoženosť človeka. Vôbec som si ťa nevšímal. Všetko som bral ako samozrejmosť. Pred rokom…“  Ceruzou zakrúžkoval zaujímavú pasáž z knihy a rozhodol sa ju prepísať do jedného zo svojich zošitov. Čosi podobné si nikdy neviedol. Dokonca ani tie školské zošity poväčšine v škole nemal.

„Zobuďte sa, prekliatci tejto zeme!“ písalo sa v útlej knihe známeho Rakúšana Simmela. „Kohúty predsa budia spáčov, nie? A väčšina ľudí nespí len v noci, ale po celý život.“ V týchto slovách sa našiel. „Starý mních zrejme chcel, aby som natrafil práve na tieto vety,“ povedal nahlas. Žiadnu knihu mu doposiaľ nepodhodil len tak, náhodne. Starec sa za posledný rok stal jediným človekom, s ktorým chlapec prichádzal do styku.

Roztvorené myšlienky mladíka pribuchol zvuk kľúčov a odomykanie dverí. Dovnútra vkročil starý mních v tmavohnedom habite s povrazom okolo pása. Pevné a mohutné telo našepkávalo o rokoch bojových umení a fyzickom úsilí. Šedivá briadka podčiarkovala výraz mudrca. Vzápätí aj zamkol. V tvári mu nechýbal typický jemný úsmev. Zo všetkého najviac však z neho vyžaroval pokoj. Nákazlivý pokoj. Sem-tam poznamenal, že v sebe nosí vesmírnu harmóniu, ku ktorej chce priviesť aj chlapca. Ale to vraj ešte potrebuje čas… Bývalého fagana tam uvrhli rodičia. Nevedeli si s ním dať rady. Dostal sa do zlej partie a ich už vôbec nerešpektoval. So svojou svorkou prispievali ku kriminalite a neraz za neho museli rodičia zaplatiť. Potom ušiel z domu a prestal chodiť do školy. Keď však skončil na polícii za lúpeže, problémy s drogami a ťažké ublíženie na zdraví, rodičia si jeho budúcnosť vzali do vlastných rúk. Dopočuli sa o tomto tajnom kláštore zvláštnych mníchov, ktorí prevychovajú aj najhoršieho z najhorších. Pomáhajú zmeniť sa. Len to chce čas a trpezlivosť.

„Ešte skôr, než mi povieš o tom, k čomu si dnes dospel, ti chcem oznámiť, že za posledné mesiace sa ti darí veľmi dobre. Ak budeš takto napredovať, čoskoro ťa pustíme. Do sveta. Zdá sa, že z teba predsa len bude človek. Dobrý človek…“ usmial sa na chlapca a podal mu za hrsť slnečnicových semiačok.

(ilustrácia k poviedke: Miroslava Kuracinová)

 

niečo ďalšie na čítanie: Tvoj ring, tvoj boj, tvoj najsilnejší súper

 

Prajem Vám príjemný čas! :)

Kto svieti v nás?

24.06.2017

„Aspoň nemám čas myslieť na hlúposti,“ reagoval Peťo, keď sme sa po náhodnom stretnutí v hypermarkete lúčili a ja som poznamenal, že má opäť natrieskaný program. Aj teraz bol v režime viac »

Prázdniny so strynou Rafaelou

27.05.2017

Akože sú ľudia, ktorých jednoducho musíte poznať. Ale to sa len tak hovorí, že musíte. Mali by ste... Ani nejde o to, že by ste ich poznali. Teda... Osobne. Ako mamu. Či ako psa. Prípadne mačku. viac »

Kroky späť, ktoré nás posúvajú vpred

20.05.2017

Vedľa mňa sedí upír, oproti akýsi tiger a inak je terénne auto plné folkloristov. A vôbec nejde o pomätený sen, ani o uvoľnený stav po užití zakázanej látky. Tí dvaja netradiční pasažieri viac »

black hawk, vrtuľník

Prvé dva vrtuľníky Black Hawk sú už na Slovensku

26.06.2017 22:53

Na letisku v Prešove pristáli prvé dva viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk, ktoré budú súčasťou výzbroje Vzdušných síl OS SR.

lietadlová loď, loď, Queen Elizabeth

Británia predstavila Queen Elizabeth - najväčšiu lietadlovú loď

26.06.2017 22:44

Zo škótskych dokov na svoju prvú pokusnú plavbu vyrazila doteraz najväčšia a najpokročilejšia britská vojnová loď, lietadlová loď HMS Queen Elizabeth kráľovského námorníctva.

merkel

Hrozba islamského terorizmu tu nebude večne, myslí si Merkelová

26.06.2017 22:01

Islamský terorizmus mení našu spoločnosť, jedného dňa aj táto hrozba prejde, je presvedčená nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU).

balistická raketa, trident, odpálenie, raketa

Rusko ohlásilo úspešný test balistickej rakety Bulava

26.06.2017 21:29

Rusko ohlásilo ďalšiu úspešnú skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety Bulava, ktorú odpálili z jadrovej ponorky Jurij Dolgorukij plávajúcej pod hladinou Barentsovho mora.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 98
Celková čítanosť: 205927x
Priemerná čítanosť článkov: 2101x

Autor blogu

Kategórie