Založ si blog

Zamaslované pyžamo

„Vstávaj! Sme sami, môžeme si robiť, čo len chceme!“ budil sestričku Amálku Ľubko a dlho jej netrvalo, aby roztvorila oči a posadila sa.

„A kde sú všetci?“ spýtala sa začudovane.

„Neviem, ale poď, kým niekto nepríde! Budeme si žiť bez dospelákov! Aspoň na chvíľu!“ ťahal ju za ruku.

„A čo ideme robiť?“ zívlo sa mladšej Amálke, kým sa bosú nohu snažila vopchať do papučky. Ľubko ju už viedol do obývačky, takže sa obuť napokon nestihla.

„No najprv si vyberieme nejakú rozprávku a pustíme si ju. Keď je tu niekto z dospelých, tak dívidičko samy obsluhovať nemôžeme. Ty urobíš raňajky a budeme jesť pri televízore na gauči. Povedz mi, kedy inokedy budeme raňajkovať v obývačke pri rozprávke, ak nie teraz?“ nadšene jej dohováral.

„Máš pravdu! Tak ty vyber rozprávku a ja idem pripraviť raňajky!“ zavelila už prebratá Amálka a pobrala sa ku chladničke.

Zatiaľ čo Ľubko povyťahoval z poličky všetky DVD-čka a hrabal sa v nich na zemi, Amálka držala dlhú chvíľu otvorenú chladničku. Napokon on vybral rozprávku Pat a Mat a ona maslo a jahodový lekvár. Chladničku nechala naďalej otvorenú, pretože vedela, že keď natrie chlebíky, pôjde do nej ešte po mlieko. Keďže jej napadlo, že Ľubko jahodový lekvár neznáša, vzala si stoličku, aby zo skrinky nad umývadlom zložila nutellu. Z vedľajšej skrinky zasa vyložila taniere. Len-len že jej jeden nespadol na zem a nerozbil sa. Predsa len rúčky šesťročného dievčatka sú drobné a tanier veľký.

Ľubko zapol televízor a pohodlne sa usadil, zababušil sa do deky a popohnal Amku, nech si pohne s raňajkami.

„Veď sa snažím! Ale som na to sama! Mohol si ma počkať s tou rozprávkou, Ľubo, a ísť mi radšej pomôcť!“ hnevala sa na neho Amália.

„No dobre, tak ja pripravím kakao,“ premohol sa a šiel.

Z roztvorenej chladničky vybral mlieko, potom si zastal na stoličku, aby zložil tubu s kakaom a dva hrnčeky. Keď zoskočil zo stoličky, nešťastne drgol svoju sestru, ktorá natierala chleby. Maslo bolo razom na zemi. Začali sa hašteriť a krátka hádka sa skončila tým, že si teda na raňajky vezmú radšej keksíky a džús. Neporiadok nechali tak… Po rozprávke ho vraj upracú. Amalka si pri príprave stihla zašpiniť pyžamové tričko, a tak bola čochvíľa od masla aj červená deka, pod ktorou ležali pri televízore, a tiež červený vankúš, ktorý si dala pod hlavu.

„To je skvelé, že nás nikto nekomanduje! Že kašleme na školu, na škôlku, nikam nemusíme a môžeme zostať v pyžame celý deň!“ zahlásil Ľubko.

„A môžeme si robiť, čo len chceme! Vziať si, čo len chceme, a nikto nám nič neprikazuje, ani sa na nás nikto nehnevá! Zuby sa dnes neumývajú!“ doplnila nadšene mladšia Amálka.

Rozprávka ubehla, potom si dali ešte jednu, po nej o čosi kratšiu ďalšiu, ale to už hodiny ukázali dvanástu hodinu. Už im začalo byť zvláštne, že stále nikto nechodí.

„Nemyslel som si, že nás nechajú až tak dlho samých. Už by som rád aj obedoval,“ hľadel do poloprázdnej chladničky chlapec.

„Tak poďme hore k tete susede, ona nám určite niečo dá!“ navrhla sestrička.

„Áno! Skvelý nápad! Poďme!“ zbystril Ľubko a už aj sa rozbehli o poschodie vyššie.

Klopali, klopali, ale dvere sa ani nepohli, ani za nimi nič nepočuli. A tak sa rozhodli ísť k ďalšej susede o poschodie vyššie. Tam však pochodili rovnako ako pri prvej. Vyšli teda von a vyzerali nejakého dospelého. Ani po pár minútach však nikoho nikde neuvideli. To už im všetko jedno nebolo a malá Amálka začala plakať. Radšej by bola, keby sa všetci vrátili. Už by mamku poslúchala na prvý raz a nehnevala ju ako obyčajne. Teraz si uvedomila, že tí dospelí predsa len na niečo dobrí sú a že to až tak zle nemyslia, keď deťom dohovárajú, aby ich počúvali. Prišlo jej smutno. Veď večer pred spaním mamku opäť nahnevali. Možno preto sú teraz samy. Plakala, plakala a plakala…

„Amálka, tak poď! Raňajky sú už pripravené!“ počula známy ženský hlas odkiaľsi z diaľky.

Vtom sa jej sen skončil a ona po otvorení očí uvidela svoju mamku. Amálka sa na ňu usmiala a už aj vstala z postele. Rozhodla sa, že ju bude radšej počúvať. Bez dospelých by ony, deti, boli stratené.

10636387_10202773094513558_7077578488816031675_o(foto: Miroslav Trimay)

S vakom snov vo vlaku slov

16.09.2018

Za spevu veselých pasažierov vlak vyráža zo stanice v Lučenci smerom do Kokavy nad Rimavicou. Stačí vziať vak slov, Novohrad je pripravený. „Som nadšený, je to živé hneď v začiatku,“ viac »

Deň slovenského slova

08.09.2018

„Len aby to nebolo tak, že o sto rokov bude slovenčina už len vedľajším jazykom, ktorý budú mnohí vnímať ako niečo archaické,“ podotkla asi 50-ročná žena a zakrátko sme si popriali viac »

Slávova dcéra na Kollárovej ulici

01.09.2018

Precitol opretý o zadok nahej ženy. Drevenej. Zdobila altánok rodinnej vinárne v okrajovej mestskej štvrti pod zalesneným kopcom, neďaleko ktorého býval. Na tomto zadku zaspal už toľkokrát, viac »

Lucia Žitňanská

Koalícia nechce od Žitňanskej jej mandát

22.09.2018 07:00

Vládnej koalícii zostáva po odchode Žitňanskej z Mostu-Híd krehká parlamentná väčšina, k dobru má iba dvoch poslancov.

pocasie, teplo

V piatok sa definitívne skončilo leto

22.09.2018 06:00

Teploty klesnú o desať až pätnásť stupňov. Príde dážď a vietor, ktorý môže začiatkom týždňa prerásť do víchrice.

USA, Rod Rosenstein, námestník, minister spravodlivosti

NYT: Rosenstein chcel vlani Trumpa vypudiť z úradu

21.09.2018 23:18

Trump označuje Rosensteina za jedného z hlavných strojcov "honu na čarodejnice" pre údajné ruské zasahovanie do volieb.

hurikán, florence, počasie, usa

V Severnej Karolíne sa po búrke Florence pretrhla hrádza, hrozí zamorenie toxickým odpadom

21.09.2018 22:45

Voda z hrádze zatopila skládku splodín zo spaľovania uhlia, ktoré obsahujú ortuť, olovo a arzén.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 109
Celková čítanosť: 250024x
Priemerná čítanosť článkov: 2294x

Autor blogu

Kategórie