Založ si blog

Na druhej strane regálu

„Mami, počúvaj, ako ten chlapček plače!“ poznamenalo drobné dievčatko s veľkými zvedavými očami. Dva vrkoče malo podarene zapletené a účes mu skrášľovali žlté mašličky. Mamke pomáhalo hľadať potrebné veci, ktoré mali napísané na malom papieri. Nákupný vozík bol takmer prázdny.

Na druhej strane regálu nakupoval iný svet. Tiež tam stálo malé dieťa so svojím rodičom, tiež hľadali potrebné veci. Avšak kolieska vozíka už pociťovali nejakú tú ťarchu. Zaťažil ich nákup, aký ľudia obyčajne robia na vianočné sviatky, i keď v tomto prípade išlo o bežnú návštevu supermarketu pre trojčlennú rodinu.

„Chcem tú čokoládu! Oco, ja ju chcem!“ rumázgal, vlastne už aj zúril malý chlapec a sem-tam si aj zúfalo dupol. Blonďavé vlasy mal starostlivo začesané a tužidlom ukážkovo upravené, až vyzeral ako chlapec z nemeckého katalógu s oblečením pre deti. Pôsobil ako malý diktátor.

„Veľmi chce čokoládu, ale asi nebol poslušný, tak mu ju jeho ocko nechce kúpiť,“ vysvetľovala mama dievčatku so žltými mašľami vo vlasoch. Oni už čokoládku vo vozíku mali. Síce najlacnejšiu z výberu, a len takú menšiu, ale dievčatko bolo nadšené. Sladkosť preň nikdy nebola samozrejmosťou. Ani iné veci.

Ešte párkrát sa v supermarkete minuli. Dievčatko zaujato počúvalo približujúci a vzďaľujúci sa rev chlapčeka. Vytrvalo opakoval svoje, až sa zdalo, že kdesi medzi regálmi sa zasekol starý gramofón a platňa hrá tú istú časť rozprávky.

Mamka s dcérou čoskoro aj zaplatili a čakala ich dlhá cesta pešobusom domov. Tašky si podelili – väčšiu vzala mama, ľahšiu a menšiu dcérka. Práve keď zaparkovali nákupný vozík do dlhej rady ostatných, vychádzali z obchodu otec sa malý syn. Ako prvý vyšiel rev chlapca, potom nahnevaný malý fagan a za ním už nervózny otec.

„Oco, ja ju chcem! Chcem! Chcem a chcem! A nebudem ťa poslúchať, ak mi ju nepôjdeš kúpiť!“ hneval sa chlapček. Potom sa v chôdzi zastavil a začal rumázgať. Otec šiel ďalej a nedbal na trucujúceho syna. Ten však veril, že zvýšený stupeň protestu zaberie.

Dievčatko so žltými mašličkami sa na to už nemohlo pozerať. Bolo mu ľúto malého chlapca, ktorý kvôli tomu, že mu otecko nekúpil čokoládu, bol taký uplakaný a zúfalý. Poprosilo mamku, nech chvíľu počká a vybralo sa za chlapčekom.

„Neplač už…“ prihovorilo sa smutným hlasom dievčatko. „Ja ti darujem moju čokoládu…“ vytiahlo spoza chrbta sladkosť a nadšene, ba až hrdinsky, mu ju podávalo.

Čokoláda malej slečny bola síce o dosť menšia ako tá luxusná, ktorú chcel chlapec, a vlastne najlacnejšia, akú mali, ale pre ňu jediná počas posledných dní. Veď jej rodičia si nemôžu veľa dovoliť, dokonca aj ona už dobre pozná šetrenie.

„Čó? Takú šupácku si môžeš vopchať, vieš kam!“ reagoval chlapec a vybral sa za otcom k veľkému nablýskanému autu.

Dievčatko s mašličkami vo vlasoch zostalo ako obarené. Chvíľu tam stálo ako soľný stĺp. Obaja rodičia túto scénku videli. Otec chlapca sa pozrel na mamku dievčatka a zostal poriadne zahanbený. Poznal ju, veď pracovala v závode, kde on patril medzi vrcholových zamestnancov. Vedel, že pri páse zarobí almužnu. Že cena čokolády vysoko prevyšuje jej hodinovú mzdu. A predsa má dcérku vychovanú jedna radosť. Muž pokrútil hlavou, chlapca vzal za ruku a rýchlou chôdzou ho popohnal ku dievčatku.

„Tu ma počkáš a zatiaľ sa jej ospravedlníš!“ zahlásil a na chvíľu sa vrátil do obchodu.

Chlapec sa okúňal, ale potom mu napadlo, že otec šiel zrejme po čokoládu a všetko teraz záleží od ospravedlnenia. A tak zdvihol zahanbený zrak k dievčatku a povedal suché a bezvýznamné „Sorry!“ Mama dievčatka to celé pozorovala a už-už chcela volať dcérku domov, keď v tom sa z obchodu vyrútil chlapcov otec a v ruke niesol obrovskú čokoládu. Chlapcovi poskočil úsmev aj srdce, s nadšením sa pohol smerom k otcovi. Ten ho však chladne obišiel a luxusnú čokoládu vložil do ruky dievčatku.

1(ilustrácia: M. Reizer)

Kľúče slov v medziľudských labyrintoch

22.04.2017

Postačilo pár slov ľudí, ktorí rozhodovali, a všetko bolo inak. Pár slov... A viaceré ľudské osudy sa zmenili. Niektoré životné príbehy našli už len čierne strany, posledné a nedopísané. viac »

Divné lanko a zakliaty panic vo Váhu

08.04.2017

V podstate Váh sa v tomto príbehu nevyskytuje. Všetko sa síce odohralo v meste pod Urpínom, kadiaľ tečie Hron, ale ono je to úplne jedno, keby Bystricou tiekol aj Dunaj či Níl. Paľovi by to viac »

Srdcom k nebu

24.09.2016

„Niekedy mám pocit, že všetko je o biznise, peniazoch a zisku. A je mi ľúto najmä mladých,“ hovorí seniorka Marta a pozrie sa na mňa očami, v ktorých sa lesknú prežité skúsenosti. „Nie, viac »

Trump

Trump ocenil diktátora KĽDR, že sa dokázal udržať pri moci

30.04.2017 21:51

Prezident USA povedal, že nevie, či je Kim Čong-un príčetný, očividne je to ale "lišiak", keď sa napriek svojmu mladému veku dokázal udržať pri moci.

Noční vlci, Slavín, Bratislava, vence, vojaci

Ruskí motorkári začali na Slovensku svoju jazdu

30.04.2017 21:31

Kontroverzný ruský motorkársky klub Noční vlci začal na Slovensku svoju motocyklovú jazdu položením vencov na miestach bojov Červenej armády proti fašistom.

Irán, rafinéria, Hasan Rúhání

Irán sa stal sebestačným v produkcii benzínu

30.04.2017 21:00

Iránsky prezident Hasan Rúhání oficiálne otvoril prevádzku rafinérie na juhu krajiny, vďaka ktorej sa Irán stáva sebestačným v produkcii benzínu.

Ukrajina, Kyjev

V Poľsku zadržali Rakúšana podozrivého zo spáchania vojnových zločinov v Donbase

30.04.2017 20:57

Poľskí pohraničníci zadržali 25-ročného Rakúšana podozrivého zo spáchania vojnových zločinov pri bojoch s proruskými separatistami na východnej Ukrajine.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 95
Celková čítanosť: 199812x
Priemerná čítanosť článkov: 2103x

Autor blogu

Kategórie