Založ si blog

Nevinné spoznávanie

„Jednoducho sa ľúbili, chceli svetu dať viac a tak sa spoznali bližšie, čiže nielen srdcom. Také vysvetlenie ti zatiaľ stačí,“ uzavrel otec svoju odpoveď na otázku, čo je myslené v Biblii slovami „a spoznal ju“ – napríklad v príbehoch, v ktorých muž ľúbil ženu a slovo dalo slovo, či vlastne niekto dal niekomu nejako inak.

Avšak syn Jakub spokojný nebol. Mal už dosť rokov, aby sa s ním rodičia bavili aj na inej úrovni, nie ako s malým. Veď v škole medzi spolužiakmi sa dozvedel kadejaké tajomstvá života. Čiže vysvetlenie otca mu ešte dlhý čas vŕtalo v hlave. Rodina ho vychovávala prísne v duchu cirkvi. Aj pôsobil ako dajaký baránok – nevinný, pokorný, od srdca samá dobrota. No zrejme v každom mužovi raz dozrie túžba po opačnom pohlaví. Túžba naplniť svoju dlaň dlaňou niekoho, kto mu začne zapĺňať srdce aj myšlienky. Aj nohavice…

Postupne aj do Jakubovho vnútra zapadol správny kľúč a volal sa Gabika. Jeho rodičia síce boli v mnohom ako kvalitný antivírus. Aj drobnú hrozbu hriechu vopred blokovali. Avšak na tomto dievčati nezachytili ani najmenšiu škodlivinu. A navyše, mal už 18 rokov – už bol čas dovoliť mu nájsť si kamarátku. Gabika bola ako anjel, z dobrej rodiny a pravidelne sedávala v kostole. Jakub v nej našiel podobného baránka, ako bol on sám. Človek by si aj bol pomyslel, že ide o budúcu mníšku. Postupne z nich vznikol vzorný párik. Keby mali viac rokov, rovno by ich mohli oddať. Na omšiach z nich tiež mali všetci radosť. Veď Jakub miništroval a Gabika chodila na čítanie.

A tak mesiac striedal mesiac, ročné obdobie ďalšie a okolie si na nich zvyklo. Neraz sa ocitli doma aj osamote, ale ako sa na baránkov patrí, okrem bozkov a dotykov k ničomu nedošlo. Hranice predsa nemožno prekročiť, kánon musí byť sväto-svete dodržaný. No ani v rajskej záhrade nezostalo všetko v zhode s kostolným poriadkom. Hady, hadíky a kadejaké pokušiteľské dážďovky sa nenápadne plazia celými dejinami a čakajú na správny moment. A ten nastal cez leto, keď sa Jakubovi domáci vybrali na víkendové prázdniny k rodine. Dvaja zaľúbenci s nimi nešli, lebo chodievali na brigádu. Nadišiel sobotný večer a nitky poslušnosti a pokory sa potrhali. Opona padla. Síce najprv obdivuhodne odolávali, ale pohárik vína napokon rozhorel vášeň v nich. A tá pálila. Napokon bolo poriadne horúco. Baránky sa zmenili na vlka a vlčicu. Vlastné matky by ich nespoznali. Na chvíľu sa odtrhli z reťazí, na ktorý ich nakrátko rodina držala od detstva. A bola to cesta k božským výšinám.

Zážitok sa síce stal ich tajomstvom, no dojmy z neho sa im podpísali na nálade aj v nasledujúcom dni, keď už boli doma aj Jakubovi domáci. Spokojnosť v jeho tvári si všimli všetci. Otcovi to nedalo a napokon sa opýtal na dôvod toľkej pohody.

„Ale nič sa nedeje, otec… Jednoducho ma napĺňa láska. A páči sa mi spoznávať Gabiku…“ vysvetli syn v pojmoch, v akých ho kedysi učili rodičia.

1617416_613695012063808_5774490208489187651_o(foto: Miroslav Trimay)

Uliate z miešačky života

25.11.2017

„Keby si bol pekár, tak ti poviem, že toto tu je najlepší chlieb, aký som kedy jedol. Ale keďže ide o miešačku a betón, tak ti patrí pochvala, že je to jeden z najlepších matrošov, s akým viac »

Nešťastie nesnívať, šťastie siahať na hviezdy

18.11.2017

„Za plnením svojich snov treba ísť! I keď niektoré veci sú nevyhnutné, trebárs ako moja choroba v tejto chvíli. Ale ja šlapem na to, aby som sa z toho dostal. Priatelia sú pri mne, rodina, viac »

Margita, Presná a štvrť Jánošikova

28.10.2017

V podstate vždy ide o štvrte či štvrtinky. Sem-tam možno o štvrtej, tu a tam po... Štvrtej. Trištvrte na päť a tak. Ale inak ozaj len a len o štvrte. Tie štvrte, ktoré nie sú viditeľné viac »

SNS: Vyjadrenie k vnútropolitickej situácií

Boris Kollár by sa nemal vyjadrovať k téme mafie, vyhlásil národniar Danko

18.03.2018 17:50

Slušné Slovensko nemôže podľa Andreja Danka reprezentovať človek z mafiánskych kruhov, kamarát mafiánov.

TOMÁŠ: Reakcia na TB strany SaS

Vyhlásenie kultúrnej obce k nominícii Erika Tomáša na post ministra kultúry

18.03.2018 17:26

Vyslovujeme dôvodné obavy, že po ministrovi M. Maďaričovi by bola táto nominácia krokom späť v kvalite vedenia tohto rezortu, ktorý má prinášať do spoločnosti dôležité hodnotové impulzy a tiež formovať verejnú diskusiu, píše sa vo vyhlásení.

Bašár Asad

Bašár Asad navštívil vojakov vo východnej Ghúte

18.03.2018 17:20

Sýrska štátna televízia odvysielala v nedeľu zábery, ktoré zachytávali prezidenta Asada stojaceho pri tanku alebo v rozhovore s vojakmi na ulici vo východnej Ghúte.

Michal Horsky

Zomrel politológ Michal Horský

18.03.2018 16:50

V rokoch 1990-92 bol poslancom Snemovne národov Federálneho zhromaždenia, bol aj jedným zo zakladateľov Trnavskej univerzity.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 230190x
Priemerná čítanosť článkov: 2257x

Autor blogu

Kategórie