Založ si blog

Nezabudnuteľnosť momentov s podobne líznutými

„Rád by som im na tú harmoniku zahral ja, ale mám smútok…“ dopovie sedemdesiatnik a spoza slnečných okuliarov sa mu dolu lícom nenápadne spustia slzy. V tomto roku do večnosti vyprevadil milovanú dcéru. Predčasnú bodku za životom dala nepozvaná rakovina. Ospravedlňuje sa, že žiaľ mu sťahuje hrdlo aj slová. No pochopiteľne… Ako však podotýka, takéto stretnutia mu pomáhajú k úsmevu, k dobrej nálade a k odpútaniu sa od hlbokého zármutku.

Stojíme pri veľkom altánku, spod ktorého do okolia prúdi vôňa dobrôt, vína, ale tiež spev seniorov, ktorí sa v slnečný deň stretli, aby si zanôtili, čo-to opiekli, poguľášovali, porozprávali sa, vymietli spomienky a postupne s príklonom dňa k noci sa pobrali domov. Tu si uvedomujem, aký význam majú spoločné chvíle ľudí, ktorí sa vedia zladiť na jednu nôtu. Samozrejme, nemyslím len na tú hudobnú. Napokon vyrážam preč z lazu Podskalka pri dedinke Sása a do úvahy vyrážajú aj moje myšlienky. Na jazyku sa mi rozplýva chuť cesnakových poddymníkov, ktoré pripravili staré ruky ktorejsi z vľúdnych ženušiek.

„Mne tieto momenty pomáhajú, lebo sa upokojím,“ odpovedá mi fúzatý päťdesiatnik a zahľadí sa na súťažiacich, ktorí v dobrej nálade triafajú loptičky do úst, čiže do prázdneho otvoru veľkej vymodelovanej ryby. Kedysi mal vážne problémy so psychickým zdravím. Ale to už je o týždeň staršia chvíľa, keď som navštívil úplne iný slovenský región a inú skupinu ľudí. Stojíme totiž na Kysuciach pri Neslušskom rybníku a tradičné podujatie má napriek podmrakovému počasiu dobre rozohranú partiu. Súčasťou sympatickej súťaže sú aj rybárske vtipy. Jedna z najstarších prítomných, ktorá za prezentovaný vtip zožala najväčší potlesk, mi prezradí, že humor a piesne patria k dôležitým prísadám do jej každého dňa. Ale základom sú ľudia, s ktorými si rozumie. To, čo dlho viselo v oblakoch, sa razom spúšťa na zem. A tak sa kade-tade skrývame. Škrt cez plány? Vôbec nie. Ani lejak neuberá na výbornej atmosfére. Čas čakania vypĺňame pochutnaním si na tradičných domácich kapustníkoch. Jedlo vie tiež spájať. Ale základom… Základom sú samotní ľudia.

V letný čas sme sa s manželkou a synom zastavili na dvoch umeleckých stretnutiach v Banskej Bystrici. Jedno sa konalo na námestí pod taktovkou domáceho básnika, druhé v očarujúcom prostredí u známej maliarky, v obrazoch ktorej domy tancujú. Stretli sa tam priatelia či priaznivci z poľa umenia a niektorí dali zo svojej tvorby ochutnať aj ostatným. S mnohými sa vidíme ozaj sporadicky. Jedinečná atmosféra podobne líznutých sa dala krájať. Človek tu pozabúda na všednú realitu, na starosti, na čas a život na okamih prežíva inak. Tak sviatočne.

Často sa presviedčam – či už ako pozorovateľ, či už ako súčasť komunity – o tom, že bezčasovosť a stretnutia ľudí z podobnej vlnovej podčiarkujú naše dni zmyslom a radosťou. Potom sa život opäť rozkotúľa, potom je opäť nezastaviteľný a pretkaný rutinou. I keď aj tá vie byť svojím spôsobom krásna. No tie momenty s podobne líznutými, tie v nás cez spomienky rozkvitajú neraz aj po rokoch.

13653434_10206594760892829_6658880440204916731_o

(foto: Miroslav Trimay)

767
455

Uliate z miešačky života

25.11.2017

„Keby si bol pekár, tak ti poviem, že toto tu je najlepší chlieb, aký som kedy jedol. Ale keďže ide o miešačku a betón, tak ti patrí pochvala, že je to jeden z najlepších matrošov, s akým viac »

Nešťastie nesnívať, šťastie siahať na hviezdy

18.11.2017

„Za plnením svojich snov treba ísť! I keď niektoré veci sú nevyhnutné, trebárs ako moja choroba v tejto chvíli. Ale ja šlapem na to, aby som sa z toho dostal. Priatelia sú pri mne, rodina, viac »

Margita, Presná a štvrť Jánošikova

28.10.2017

V podstate vždy ide o štvrte či štvrtinky. Sem-tam možno o štvrtej, tu a tam po... Štvrtej. Trištvrte na päť a tak. Ale inak ozaj len a len o štvrte. Tie štvrte, ktoré nie sú viditeľné viac »

SNS: Vyjadrenie k vnútropolitickej situácií

Boris Kollár by sa nemal vyjadrovať k téme mafie, vyhlásil národniar Danko

18.03.2018 17:50

Slušné Slovensko nemôže podľa Andreja Danka reprezentovať človek z mafiánskych kruhov, kamarát mafiánov.

TOMÁŠ: Reakcia na TB strany SaS

Vyhlásenie kultúrnej obce k nominícii Erika Tomáša na post ministra kultúry

18.03.2018 17:26

Vyslovujeme dôvodné obavy, že po ministrovi M. Maďaričovi by bola táto nominácia krokom späť v kvalite vedenia tohto rezortu, ktorý má prinášať do spoločnosti dôležité hodnotové impulzy a tiež formovať verejnú diskusiu, píše sa vo vyhlásení.

Bašár Asad

Bašár Asad navštívil vojakov vo východnej Ghúte

18.03.2018 17:20

Sýrska štátna televízia odvysielala v nedeľu zábery, ktoré zachytávali prezidenta Asada stojaceho pri tanku alebo v rozhovore s vojakmi na ulici vo východnej Ghúte.

Michal Horsky

Zomrel politológ Michal Horský

18.03.2018 16:50

V rokoch 1990-92 bol poslancom Snemovne národov Federálneho zhromaždenia, bol aj jedným zo zakladateľov Trnavskej univerzity.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 230188x
Priemerná čítanosť článkov: 2257x

Autor blogu

Kategórie