Založ si blog

Nezabudnuteľnosť momentov s podobne líznutými

„Rád by som im na tú harmoniku zahral ja, ale mám smútok…“ dopovie sedemdesiatnik a spoza slnečných okuliarov sa mu dolu lícom nenápadne spustia slzy. V tomto roku do večnosti vyprevadil milovanú dcéru. Predčasnú bodku za životom dala nepozvaná rakovina. Ospravedlňuje sa, že žiaľ mu sťahuje hrdlo aj slová. No pochopiteľne… Ako však podotýka, takéto stretnutia mu pomáhajú k úsmevu, k dobrej nálade a k odpútaniu sa od hlbokého zármutku.

Stojíme pri veľkom altánku, spod ktorého do okolia prúdi vôňa dobrôt, vína, ale tiež spev seniorov, ktorí sa v slnečný deň stretli, aby si zanôtili, čo-to opiekli, poguľášovali, porozprávali sa, vymietli spomienky a postupne s príklonom dňa k noci sa pobrali domov. Tu si uvedomujem, aký význam majú spoločné chvíle ľudí, ktorí sa vedia zladiť na jednu nôtu. Samozrejme, nemyslím len na tú hudobnú. Napokon vyrážam preč z lazu Podskalka pri dedinke Sása a do úvahy vyrážajú aj moje myšlienky. Na jazyku sa mi rozplýva chuť cesnakových poddymníkov, ktoré pripravili staré ruky ktorejsi z vľúdnych ženušiek.

„Mne tieto momenty pomáhajú, lebo sa upokojím,“ odpovedá mi fúzatý päťdesiatnik a zahľadí sa na súťažiacich, ktorí v dobrej nálade triafajú loptičky do úst, čiže do prázdneho otvoru veľkej vymodelovanej ryby. Kedysi mal vážne problémy so psychickým zdravím. Ale to už je o týždeň staršia chvíľa, keď som navštívil úplne iný slovenský región a inú skupinu ľudí. Stojíme totiž na Kysuciach pri Neslušskom rybníku a tradičné podujatie má napriek podmrakovému počasiu dobre rozohranú partiu. Súčasťou sympatickej súťaže sú aj rybárske vtipy. Jedna z najstarších prítomných, ktorá za prezentovaný vtip zožala najväčší potlesk, mi prezradí, že humor a piesne patria k dôležitým prísadám do jej každého dňa. Ale základom sú ľudia, s ktorými si rozumie. To, čo dlho viselo v oblakoch, sa razom spúšťa na zem. A tak sa kade-tade skrývame. Škrt cez plány? Vôbec nie. Ani lejak neuberá na výbornej atmosfére. Čas čakania vypĺňame pochutnaním si na tradičných domácich kapustníkoch. Jedlo vie tiež spájať. Ale základom… Základom sú samotní ľudia.

V letný čas sme sa s manželkou a synom zastavili na dvoch umeleckých stretnutiach v Banskej Bystrici. Jedno sa konalo na námestí pod taktovkou domáceho básnika, druhé v očarujúcom prostredí u známej maliarky, v obrazoch ktorej domy tancujú. Stretli sa tam priatelia či priaznivci z poľa umenia a niektorí dali zo svojej tvorby ochutnať aj ostatným. S mnohými sa vidíme ozaj sporadicky. Jedinečná atmosféra podobne líznutých sa dala krájať. Človek tu pozabúda na všednú realitu, na starosti, na čas a život na okamih prežíva inak. Tak sviatočne.

Často sa presviedčam – či už ako pozorovateľ, či už ako súčasť komunity – o tom, že bezčasovosť a stretnutia ľudí z podobnej vlnovej podčiarkujú naše dni zmyslom a radosťou. Potom sa život opäť rozkotúľa, potom je opäť nezastaviteľný a pretkaný rutinou. I keď aj tá vie byť svojím spôsobom krásna. No tie momenty s podobne líznutými, tie v nás cez spomienky rozkvitajú neraz aj po rokoch.

13653434_10206594760892829_6658880440204916731_o

(foto: Miroslav Trimay)

767
455

Výbežok Vlkolinzsky a Gabo

29.07.2017

Akože... Niekedy je lepšie nevedieť. No ozaj... Lebo vás to len zbytočne rozčúli. Najmä keď viete, aká je pravda, no veľa ľudí ju nevie. A niekto ju šíri úplne inak. Vlastne šíri klamstvo, viac »

Kto svieti v nás?

24.06.2017

„Aspoň nemám čas myslieť na hlúposti,“ reagoval Peťo, keď sme sa po náhodnom stretnutí v hypermarkete lúčili a ja som poznamenal, že má opäť natrieskaný program. Aj teraz bol v režime viac »

Prázdniny so strynou Rafaelou

27.05.2017

Akože sú ľudia, ktorých jednoducho musíte poznať. Ale to sa len tak hovorí, že musíte. Mali by ste... Ani nejde o to, že by ste ich poznali. Teda... Osobne. Ako mamu. Či ako psa. Prípadne mačku. viac »

Rakúsko voľby, Kern

Sociálni demokrati skončili v rakúskych voľbách druhí

17.10.2017 07:36

Vyplýva to z predbežných konečných výsledkov, ktoré zverejnilo rakúske ministerstvo vnútra.

Donald Trump

Trump: Kuba je zodpovedná za útoky na amerických diplomatov

17.10.2017 07:21

Trump to povedal na tlačovej konferencii v Bielom dome. USA koncom septembra kvôli incidentom stiahli z veľvyslanectva na Kube takmer všetok personál.

vražda, zločin, lúpež, krádež, nôž

Útok nožom v Londýne si vyžiadal jednu obeť

17.10.2017 07:06

Polícia incident, ktorý sa stal pred zastávkou metra Parsons Green, nevyšetruje ako teroristický útok.

súťaž mamina

Súťaž o najkrajší výrobok od mamky sa začína

17.10.2017 07:00

Mamičky, ktoré na materskej dovolenke dokážu vlastnoručne vyrobiť šperky, šaty, úžitkové veci, dobre pečú alebo fotografujú, môžu opäť zabojovať o atraktívne ceny.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 215526x
Priemerná čítanosť článkov: 2177x

Autor blogu

Kategórie