Založ si blog

Deň slovenského slova

„Len aby to nebolo tak, že o sto rokov bude slovenčina už len vedľajším jazykom, ktorý budú mnohí vnímať ako niečo archaické,“ podotkla asi 50-ročná žena a zakrátko sme si popriali ešte pekný deň a ja som pokračoval ďalej zadaždeným chodníkom. V myšlienkach som sa však vybral na novú prechádzku za starým dobrým slovenským pokladom.

Kráčal som vtedy Vlkolíncom, pamiatkovou rezerváciou slovenskej ľudovej architektúry. Síce pršalo, prekvapilo ma plné parkovisko a neustále prichádzajúci aj odchádzajúci návštevníci. A pritom vo Vlkolínci nie je ani nákupné centrum, ani wifi-centrum, ani čosi iné ultramoderné, bez čoho sa dnes žitie nenosí. Nájdete tam pokoj, voňavú prírodu, ale najmä čosi staré slovenské, čo už hocikde nemajú. Stretám aj Čechov z Brna. Sú v úžase. Starší pán si dokonca pamätá svoju prvú návštevu Vlkolínca, keď tam o čosi viac pulzoval všedný neturistický život. O niečo neskôr počúvam iných výletníkov z Čiech, mladú rodinu od Karlových Varov. Vraj niečo podobné u nich nenašli. Ďalšia pani a jej brat priviedli od Piešťan rodiny s deťmi, aby ratolesti videli niečo, o čom sa učia v škole a lepšie to vnímali. Napriek zatiahnutej oblohe im v tvárach svietil úsmev. Rozžiarila ich krása slovenskej jedinečnosti.

Odchádzam, prší a mne do myšlienok neustále steká hĺbavý nepokoj, ktorý vo mne zasiala žena, čo sa rozčarovaná rozhovorila o tom, ako si my Slováci nechávame ujsť poklad ukrytý v jazyku, v reči. „Nechávame prenikať najmä anglické slová a pritom máme toľko krásnych slovenských!“ zdôrazňovala. Ťažké srdce mala na väčšinu médií, keďže od nich preberajú mladé generácie nielen vzor výberu cudzích slov namiesto slovenských, ale neraz aj vzor katastrofálnej výslovnosti tých slovenských. Ešte v ten večer som prísluchovo počúval ktorúsi televíznu stanicu a tiež mi v ušiach zaškrípalo, keď mladý hrdina z reklamy nevyužil mäkčeň ani len v slovnom zápore slovesa, teda neunúval sa správne vysloviť ani len to „ňe-“. Zrejme chcel byť „cool“, aby bol svetový. Nehovoriac o tom, do akých slov obliekajú svoj slovný prejav niektorí moderátori niektorých rozhlasových staníc. Keď porovnávam jazykovú znalosť redaktorov či moderátorov (a niekdajších hlásateľov) spred tridsiatich či štyridsiatich rokov, zdá sa mi, že v súčasnosti je veľmi náročné nájsť rovnako kvalitného šíriteľa slova v tejto oblasti. Pochopiteľne, slovenčina nepatrí k jednoduchým jazykom a chce to veľa času, aby ju človek poznal na vyššej úrovni. Ani autor tohto článku ju dokonale neovláda.

Je to však celé na dlhé lakte a – ako pri inom, tak aj v tomto prípade – všetko so všetkým súvisí, jedným je ovplyvnené druhé a to ovplyvňuje tretie, až vzniká živá reťaz, ktorá mnohé vzácne umŕtvuje. A tak sa nenápadne vytráca nejedno slovenské slovo, dostáva sa do úzadia a býva nahradené cudzím. Sťažovať sa? Boli by ste na smiech. Sčasti je to celé beztak prirodzený jav, sčasti je to (možno ozaj), tak ako povedala spomínaná pani vo Vlkolínci, naša hlúposť, že si neudržíme to svoje jedinečné, ale tu a tam prevezmeme cudzie. Nuž… Jazyk ako systém systémov je organizmom živým, vyvíja sa ako človek.

Aktualitou a novinkou je práve dnešný Deň kroja, kde ľudia z celého Slovenska prichádzajú do Banskej Bystrice na Radvanský jarmok, aby ukázali ten svoj slovenský kroj, viacerí pritom vytiahnu slovenský unikát. Chcem veriť, že takého čosi, ako mi načrtla v zlých predstavách pani vo Vlkolínci, sa báť nemusíme – že raz sa budeme so slovenským slovom stretať už len kdesi na jarmoku v rámci Dňa slovenského slova. Spomeňme si azda na úvodné slová básnického drahokamu Miroslava Válka: „Nadovšetko miluj rodný jazyk, svoju reč. Je zamat a je meč. Nevhodný dotyk nech ju nepokazí…“

(foto: Miroslav Trimay)

Budík pre susedov

28.07.2021

„Išla by som už na tú dovolenku! Veď kým sa konečne začnú prázdniny, budeme vyzerať ako mátohy,“ hundre si ponad raňajky gymnazistka, ktorú opäť zobudilo tlmené vibrovanie budíka susedovcov zhora. „Linda, veď ty tak už aj vyzeráš,“ podpichne sestru jej o chvíľu mladšia dvojička Sofia a odpije si z kakaa. „Isté veci je potrebné jednoducho pretrpieť! Koľko [...]

Čas, vôľa a trpezlivosť

25.10.2020

Vôľa človeka úzko súvisí s ovocím jeho dní. Časom a ľuďmi ošúchané príslovie o trpezlivosti a ružiach pozná každý z nás. Už nie každému bývajú tieto slová dôverne známe aj v praktickej rovine. Ale aj tí, ktorí príslovie poznajú len z počutia, si môžu navôkol seba všímať, že vďaka trpezlivosti a vôli všeličo v živote skutočne rozkvitá. [...]

O opicu navyše

18.09.2020

„Oci, viem, že máš asi opicu, ale už by si zvládol šoférovanie?“ dobehlo za otcom dievča s mobilom v ruke a súrením v hlase. „Ale, Nely! Veď otec toho zasa tak veľa nevypil, len jednoducho nie je zvyknutý. Poznáš ho, vždy keď prídeme na letnú dovolenku na Liptov, ujo Vojto otvorí fľašu a otcovi veľa netreba,“ pripomenula jej mama, ktorá sa prehrabávala [...]

Gorazdova 27, bratislava, vila, Danko

Nielen prezidentská vila chátra. Štát odkúpil miliónové nehnuteľnosti aj pre šéfa parlamentu, nikto v nich však nebýva

23.04.2024 09:00

Žiaden šéf Národnej rady SR sa do nej totiž nenasťahoval, ani len v jej priestoroch neprijal žiadnu oficiálnu návštevu.

deviataci, Banská Bystrica, protidrogový vlak

Špeciálny vlak ukazuje, čo spôsobujú tvrdé drogy. Autor projektu Revolution train vychádza z vlastnej skúsenosti

23.04.2024 09:00

Na nebezpečenstvo drog upozorňuje v týchto dňoch slovenských deviatakov špeciálny vlak Revolution train, v ktorom sa o príčinách, vývoji a dôsledkoch závislosti dozvedajú zážitkovou formou.

Russia Victory Day Parade ruskí vojaci

Výdavky na zbrojenie rekordne rastú. Vojna na Ukrajine rozhýbala NATO

23.04.2024 08:00

Celkové vojenské výdavky vo svete dosiahli vlani až 2,443 bilióna dolárov, čo je najvyššia suma od roku 1988.

americkí vojaci

Na americké jednotky v Iraku a Sýrii útočili dvakrát v priebehu 24 hodín

23.04.2024 06:52

Dva drony zostrelili v pondelok neďaleko leteckej základne v západoirackej provincii Anbár.

marcelpales

Marcel Páleš (1986) je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. V súčasnosti dramaturg v Rádiu Regina Stred, tiež redaktor a moderátor. Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prózu a poéziu, ale rád sa pristavuje aj v úvahovo-esejistických vetách. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ. V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miroslav Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Nuláci pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítačky so živou hudbou. V roku 2013 vydal Marcel Páleš samostatnú básnickú zbierku VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. V roku 2014 mu vyšla novela MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. Ide o skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V rokoch 2013-2015 bol organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. V roku 2018 vydal samostatnú básnickú zbierku ZHRNUTÉ ZO STOLA. V roku 2019 zostavil knižnú zbierku tvorby členov Generácie Nula OKRÔCHANÝ TOPIER.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 414956x
Priemerná čítanosť článkov: 3429x

Autor blogu

Kategórie