Založ si blog

Milovanie na okraji tieňov

Mala obavy, že mocné búšenie jej srdca zobudí aj policajtov v aute na nočnej ulici, okolo ktorých pred chvíľou prechádzala. Takmer po špičkách cupkala slabo osvetleným chodníkom. Pod rohožkou skutočne ležal kľúč. Prežehnala sa a vošla! Zamkla dvere bytu, rýchlo sa vyzula a na vešiak zakvačila letný kabátik. Vedela presne, kde čo nájde, i keď sa vnútri ocitla prvý raz. Ak by bolo potrebné vloženie hesla v podobe rozpoloženia tela aj duše, bolo by správne. Vášeň.

Do hustej tmy chodby sa vpletali zrnká svetla z veľkej sviečky. Vosk z nej pomaly tiekol a pripomínal valiacu sa magmu sopky. Tancujúci tieň odhaľoval a zahaľoval africký obraz veselých bohov, ktorí svojím extázovým úsmevom vítali každého hosťa. Za dňa by oči votrelkyne boli zvedené pestrými a teplými farbami z plátna. Ale aj teraz, za noci, stávala sa zvedená aj vedená niečím božským.

Keď prekračovala prah spálne, mala na sebe už len nohavičky a všetko ostatné zostávalo kus po kuse na zemi za jej chrbtom. Tichý uragán ožíval. Deň hlboko spal. Pokoj plával izbou v mĺkvych tónoch ezoterickej hudby, ktorá dve bytosti jemne vťahovala do tranzu. Rozvoniavali usušené lupienky kvetov a tmavé obrysy predmetov sa stávali viditeľné len vďaka blikajúcim zvyškom svetla z chodby. Srdce jej zrýchlilo sonátu na vzrušenie, ktorú vybúchavalo už od vykročenia do nočnej ulice leta.

Ľavá strana postele pod oknom v tme skrývala život. V nej nepokojne tĺklo srdce muža. Pripomínalo jaguára, ktorý striehne na korisť a snaží sa nehybne vydržať do momentu, kým sa obeť nepriblíži. Už nahá sa vsunula pod prikrývku. Namiesto akéhokoľvek pozdravu sa našli perami a vychutnali prvý bozk. Len sem-tam osvetlení zvyškami svetla doputujúceho zo sviečky na chodbe sa pustili do onoho božského, čo zrejme vnášalo úsmev aj do tvárí afrických bohov v obraze na chodbe. V izbe sa postupne oteplilo, no najmä ich vnútra prechádzali do šialenej horúčky. Postupne im horelo azda všetko. Od častí tela až po celok duše. Magma vášne ich niekoľkokrát spojila vriacim vodopádom. Ich sopky sa v tú noc opäť stali aktívne.

Milovali sa. Už dávno. Už dávno sa poznali, už dávno si rozumeli a ležali v sebe navzájom, i keď ich telá si povedali áno až teraz. Až v túto noc sa premiérovo stretli aj fyzicky. Len vďaka jeho presným opisom vedela, kde a čo ju bude čakať, kde a ako sa má pohybovať. Ešte než noc pohrozila svitaním, odišla. Podobne ako pri príchode – bez slov, potichu, iba s mocným tlkotom srdca. Kvôli opakovaným sklamaniam z vlastnej minulosti sa rozhodli, že to skúsia takto. Milovať sa, avšak spätí predovšetkým dušami, a len občas sa na okraji tieňov slabého svetla v noci stretnúť a odovzdať sa božskému. Bez slov.

(ilustračný obraz: Michal LumpArt Lunter)

 

niečo ďalšie na čítanie tu: Ukájanie tela je „in“, duša je často „off“

a niečo zvodné pre uši TU

 

prajem Vám príjemný čas :)

Stratená

19.06.2018

„Opakujem, hľadá sa stratená Marianka! Má päť rokov, tmavé gaštanové vlasy so žltou mašľou, biele tričko s motívom sloníka, ružové krátke nohavice a červené botasky. V ruke si drží viac »

V záhradách svedomia

10.06.2018

Predstavte si jeden zo základných vyučovacích predmetov základnej či strednej školy, ktorý by mal názov Svedomie, prípadne Náuka o svedomí. Či už by mladý človek plánoval byť automechanikom, viac »

Ako išli vajcia na fajnovku

27.05.2018

/rozprávka pre veľkých/ „Myslíš si, že toto je koniec, vajko Majko? Bojím sa!“ opýtala sa nežnejšia polovička vajíčok. „Nemáš sa čoho... Toto je určite len nový začiatok, milá viac »

lieky

Sťahujú z trhu štyri lieky na vysoký tlak

17.07.2018 09:21

Podľa ústavu pacientom, ktorí dané lieky užívajú, nehrozí akútne riziko a neodporúča sa náhle prerušenie liečby.

online nakupovani, nákupný košík, internetový obchod, e-shop, internet, klávesnica, kreditka, platba

Pri Prahe vzniká celoeurópske centrum pre čínske e-shopy

17.07.2018 09:04

Čínska spoločnosť Huajie vytvára v Pavlove pri Prahe logistickú základňu pre internetové obchody z Číny.

cesko-slovenska vystava, Kiska,

Kiskova kúpna zmluva na pozemok je otázna

17.07.2018 09:00

Termín ďalšieho pojednávania v spore o to, kto je majiteľom pozemku pod Tatrami, medzi prezidentom Andrejom Kiskom a zubárom Jánom Francom je už známy.

prasiatko, šetrenie, peniaze

Slováci si dokážu viac odložiť z výplaty

17.07.2018 08:51

Viac ako polovica Slovákov si zo svojej výplaty dokáže niečo odložiť. V priemere je to 130 eur, pričom táto suma sa za posledné štyri roky mierne zvýšila.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 105
Celková čítanosť: 240504x
Priemerná čítanosť článkov: 2291x

Autor blogu

Kategórie