Založ si blog

Milovanie na okraji tieňov

Mala obavy, že mocné búšenie jej srdca zobudí aj policajtov v aute na nočnej ulici, okolo ktorých pred chvíľou prechádzala. Takmer po špičkách cupkala slabo osvetleným chodníkom. Pod rohožkou skutočne ležal kľúč. Prežehnala sa a vošla! Zamkla dvere bytu, rýchlo sa vyzula a na vešiak zakvačila letný kabátik. Vedela presne, kde čo nájde, i keď sa vnútri ocitla prvý raz. Ak by bolo potrebné vloženie hesla v podobe rozpoloženia tela aj duše, bolo by správne. Vášeň.

Do hustej tmy chodby sa vpletali zrnká svetla z veľkej sviečky. Vosk z nej pomaly tiekol a pripomínal valiacu sa magmu sopky. Tancujúci tieň odhaľoval a zahaľoval africký obraz veselých bohov, ktorí svojím extázovým úsmevom vítali každého hosťa. Za dňa by oči votrelkyne boli zvedené pestrými a teplými farbami z plátna. Ale aj teraz, za noci, stávala sa zvedená aj vedená niečím božským.

Keď prekračovala prah spálne, mala na sebe už len nohavičky a všetko ostatné zostávalo kus po kuse na zemi za jej chrbtom. Tichý uragán ožíval. Deň hlboko spal. Pokoj plával izbou v mĺkvych tónoch ezoterickej hudby, ktorá dve bytosti jemne vťahovala do tranzu. Rozvoniavali usušené lupienky kvetov a tmavé obrysy predmetov sa stávali viditeľné len vďaka blikajúcim zvyškom svetla z chodby. Srdce jej zrýchlilo sonátu na vzrušenie, ktorú vybúchavalo už od vykročenia do nočnej ulice leta.

Ľavá strana postele pod oknom v tme skrývala život. V nej nepokojne tĺklo srdce muža. Pripomínalo jaguára, ktorý striehne na korisť a snaží sa nehybne vydržať do momentu, kým sa obeť nepriblíži. Už nahá sa vsunula pod prikrývku. Namiesto akéhokoľvek pozdravu sa našli perami a vychutnali prvý bozk. Len sem-tam osvetlení zvyškami svetla doputujúceho zo sviečky na chodbe sa pustili do onoho božského, čo zrejme vnášalo úsmev aj do tvárí afrických bohov v obraze na chodbe. V izbe sa postupne oteplilo, no najmä ich vnútra prechádzali do šialenej horúčky. Postupne im horelo azda všetko. Od častí tela až po celok duše. Magma vášne ich niekoľkokrát spojila vriacim vodopádom. Ich sopky sa v tú noc opäť stali aktívne.

Milovali sa. Už dávno. Už dávno sa poznali, už dávno si rozumeli a ležali v sebe navzájom, i keď ich telá si povedali áno až teraz. Až v túto noc sa premiérovo stretli aj fyzicky. Len vďaka jeho presným opisom vedela, kde a čo ju bude čakať, kde a ako sa má pohybovať. Ešte než noc pohrozila svitaním, odišla. Podobne ako pri príchode – bez slov, potichu, iba s mocným tlkotom srdca. Kvôli opakovaným sklamaniam z vlastnej minulosti sa rozhodli, že to skúsia takto. Milovať sa, avšak spätí predovšetkým dušami, a len občas sa na okraji tieňov slabého svetla v noci stretnúť a odovzdať sa božskému. Bez slov.

(ilustračný obraz: Michal LumpArt Lunter)

 

niečo ďalšie na čítanie tu: Ukájanie tela je „in“, duša je často „off“

a niečo zvodné pre uši TU

 

prajem Vám príjemný čas :)

Uliate z miešačky života

25.11.2017

„Keby si bol pekár, tak ti poviem, že toto tu je najlepší chlieb, aký som kedy jedol. Ale keďže ide o miešačku a betón, tak ti patrí pochvala, že je to jeden z najlepších matrošov, s akým viac »

Nešťastie nesnívať, šťastie siahať na hviezdy

18.11.2017

„Za plnením svojich snov treba ísť! I keď niektoré veci sú nevyhnutné, trebárs ako moja choroba v tejto chvíli. Ale ja šlapem na to, aby som sa z toho dostal. Priatelia sú pri mne, rodina, viac »

Margita, Presná a štvrť Jánošikova

28.10.2017

V podstate vždy ide o štvrte či štvrtinky. Sem-tam možno o štvrtej, tu a tam po... Štvrtej. Trištvrte na päť a tak. Ale inak ozaj len a len o štvrte. Tie štvrte, ktoré nie sú viditeľné viac »

nákup, žena, trh, zelenina

Potraviny: Kvalita prvýkrát poráža cenu

20.04.2018 14:00

Pri nákupoch už väčšine Slovákov vraj viac záleží na kvalite ako na cene. Aspoň to tak tvrdí februárový prieskum agentúry GfK.

žiga

Otázku nového ministra vnútra by mal Smer uzavrieť cez víkend, sľúbil minister Žiga

20.04.2018 13:58

Verejnosť by sa meno nového ministra vnútra mohla dozvedieť začiatkom budúceho týždňa, povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Peniaze, euro, mince

Park Haniska na východe je strategickou investíciou

20.04.2018 13:52

Plánovaný strategický park Haniska na východnom Slovensku získal status významnej investície.

brexit

Britániu bude stáť brexit viac ako 39 miliárd libier

20.04.2018 13:49

Účet za brexit bol pritom prezentovaný ako víťazstvo Spojeného kráľovstva. Pred decembrovou dohodu sa totiž odhady tejto sumy šplhali až k 100 miliardám eur.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti redaktor a moderátor RTVS - Rádia Regina, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. S manželkou Luckou majú syna Sebastiána. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú aj rôzne kultúrne podujatia pod názvom Večer Nula.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 232485x
Priemerná čítanosť článkov: 2279x

Autor blogu

Kategórie