Založ si blog

O č(i)are kultúrnosti

Už keď sme tam vchádzali, zazrel som ich. Malé ľudské stádo, z ktorého zaváňa hlúposť, rozpoznáte aj bez toho, aby ste sa k nemu priblížili na dôvernú vzdialenosť. Posledný z nich si počas chôdze od srdca kýchol, ale poviedku o tom, ako si pri kýchnutí priložiť ruku na ústa, zrejme nikdy nepočul. Všetko tak rozpŕchol do vzduchu a celý čas pomedzi kroky čosi sprosté rozprával kumpánovi pred sebou. Aj jeho neohrabaný zjav našepkával, že dovnútra nevošla ministerská návšteva. Cúvnuť som už však nechcel, malý syn potreboval na malú a len tak-tak, že sme dobehli na toto miesto súrnych potrieb v budove vynovenej autobusovej stanice v Lučenci.

Dvaja členovia spomínanej podivnej posádky sa odľahčovali pri pisoároch, pričom hlavný rečník si ešte asi trikrát z chuti kýchol. Jednou rukou si držal to, čo mu pravdepodobne často pomáhalo pri myslení, bolo mi však jasné, že druhou voľnou si ani raz ústa nezakryl. Vyprázdňoval sa, kýchal a mlel ústami. Obsah ich dialógu by na miske váh hodnôt určite nevyvážil mlčanie, ale právo na rozhovor im predsa uprieť nemožno. Čo ma však okrem iného mrzelo, boli vulgarizmy. Môj syn ich síce ešte nepozná, myslím na tie pikantné, ale predstavil som si, že sa s ním v podobnej situácii ocitnem o dva či tri roky.

Ako som zaraz zistil, ďalšia jedna či dve súčasti bohapustej partie sídlili vôkol nás v kabínkach. Tu a tam reagovali a bolo im úplne ukradnuté, že je tam aj ktosi iný, tobôž im nezáležalo na tom, že je tam malé dieťa, ktoré vchádzať videli. A to boli ľudia približne vo veku tridsať, no skôr až štyridsať rokov. Napokon tie kýchnutia bez zakrytia si úst boli jemnejším prejavom toho, čo tam v rámci záchodovej úľavy predvádzali. Spomenul som si na etickú výchovu zo strednej či vysokej školy. Spomenul som si na pojmy ako kultúrnosť, výchova, či slušnosť a ohľaduplnosť. Zdalo sa mi podchvíľou, že sme tam približne dvaja ľudia a asi štyri podoby človeka-zvieraťa. Ale azda aj štyri kusy psov či mačiek vôkol nás by boli prijateľnejšou spoločnosťou ako tento výkvet. Našťastie po uspokojení potreby sa pomerne rýchlo pobrali preč. Vzduch bol (svojím spôsobom) čistý a mohli sme ísť aj my.

Ostali vo mne otázniky s výkričníkmi súčasne. Etická výchova, výchova k slušnosti, morálka, mravnosť, náuka o spoločnosti a všetky ďalšie alternatívy či odrazy etiky, nech už znejú akokoľvek nudne, sú dôležité. Určite dôležitejšie než to, či človek vie počítať náročné matematické príklady, alebo či ovláda poučky z fyziky, chemické vzorce či precízny pravopis, vybrané slová, prípadne ktorúsi básničku. Čo tak poznať, čím sa odlišujeme od zvierat? V čom spočíva jedinečnosť človeka? Čo je to kultúra a čo kultúrnosť? …morálka, slušnosť a výchova. Pochopiteľne, každý z času na čas uletí, niekto viac, iný menej. Každý si prejdeme aj pubertou, ktorá u niekoho trvá dlhšie, u iného kratšie. Každý máme v sebe menšieho či väčšieho rebela. Ale u každého nadíde vek a najmä konkrétne situácie, v ktorých je potrebné byť človekom medzi ľuďmi. Najmä keď už človek nemá pätnásť či dvadsať rokov a nie je len kdesi na školskom výlete, bez dozoru rodičov a mimo pedagogického dohľadu. Ale… Učíme sa vraj celý život a celý život pracujeme na vlastných mínusoch aj plusoch. Teda mali a mohli by sme…

Rakúsky psychoterapeut Viktor Frankl vyslovil myšlienku, že byť človekom znamená byť uvedomelým a zodpovedným. Ostáva dúfať, že tých uvedomelých a zodpovedných medzi nami bude vždy viac ako tých… Druhých.

(foto: Miroslav Trimay)

 

Budík pre susedov

28.07.2021

„Išla by som už na tú dovolenku! Veď kým sa konečne začnú prázdniny, budeme vyzerať ako mátohy,“ hundre si ponad raňajky gymnazistka, ktorú opäť zobudilo tlmené vibrovanie budíka susedovcov zhora. „Linda, veď ty tak už aj vyzeráš,“ podpichne sestru jej o chvíľu mladšia dvojička Sofia a odpije si z kakaa. „Isté veci je potrebné jednoducho pretrpieť! Koľko [...]

Čas, vôľa a trpezlivosť

25.10.2020

Vôľa človeka úzko súvisí s ovocím jeho dní. Časom a ľuďmi ošúchané príslovie o trpezlivosti a ružiach pozná každý z nás. Už nie každému bývajú tieto slová dôverne známe aj v praktickej rovine. Ale aj tí, ktorí príslovie poznajú len z počutia, si môžu navôkol seba všímať, že vďaka trpezlivosti a vôli všeličo v živote skutočne rozkvitá. [...]

O opicu navyše

18.09.2020

„Oci, viem, že máš asi opicu, ale už by si zvládol šoférovanie?“ dobehlo za otcom dievča s mobilom v ruke a súrením v hlase. „Ale, Nely! Veď otec toho zasa tak veľa nevypil, len jednoducho nie je zvyknutý. Poznáš ho, vždy keď prídeme na letnú dovolenku na Liptov, ujo Vojto otvorí fľašu a otcovi veľa netreba,“ pripomenula jej mama, ktorá sa prehrabávala [...]

Slávnostné otvorenie DSB observatória v Bratislave

VIDEO: Bratislava má prvú hvezdáreň, zložili sa na ňu sponzori a nadšenci. Neskôr privíta aj širokú verejnosť

26.04.2024 10:55

Na Deutsche Schule Bratislava slávnostne otvorili prvú hvezdáreň v Bratislave - DSB observatórium.

Polícia SR

Nastúpila do MHD a domov sa už nevrátila. Polícia pátra po 14-ročnej Liliane

26.04.2024 10:44

Žilinskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc.

Viktor Orbán

Gyöngyösi: Orbán je nepriateľ národa, premenil Maďarsko na diktatúru. Budapešť by nemala zabudnúť na sovietske tanky

26.04.2024 10:40

Myslím, že sme sa v Maďarsku vrátili do boľševických časov, tvrdí predseda strany Jobbik.

požiar, elektromobil, Lešť

Ako horí elektromobil? Požiar zlikvidovali hasiči do hodiny, vrak skončil vo vodnom kúpeli

26.04.2024 10:40

Z podzemnej garáže, v ktorej sa vznietil elektromobil, šľahali obrovské plamene.

marcelpales

Marcel Páleš (1986) je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. V súčasnosti dramaturg v Rádiu Regina Stred, tiež redaktor a moderátor. Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prózu a poéziu, ale rád sa pristavuje aj v úvahovo-esejistických vetách. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ. V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miroslav Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Nuláci pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítačky so živou hudbou. V roku 2013 vydal Marcel Páleš samostatnú básnickú zbierku VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. V roku 2014 mu vyšla novela MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. Ide o skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V rokoch 2013-2015 bol organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. V roku 2018 vydal samostatnú básnickú zbierku ZHRNUTÉ ZO STOLA. V roku 2019 zostavil knižnú zbierku tvorby členov Generácie Nula OKRÔCHANÝ TOPIER.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 415178x
Priemerná čítanosť článkov: 3431x

Autor blogu

Kategórie