Žiť znamená meniť sa

„Žiť znamená meniť sa.

Byť dokonalý znamená prejsť mnohými a častými zmenami.“

(J. H. Newman)

 

V Detve si dal autobusár cigaretku a potom to už opäť rezal celkom svižným tempom ďalej. Smerom na juh. Cez okno som pozeral na ubiehajúcu cestu, v ušiach mi hrala výborná česká pieseň Cesta, a pomedzi to pozorovanie a počúvanie som uvažoval o mojej životnej ceste. Napokon mi do „cestných“ myšlienok vletel orol Arnold. Mediálne známa zvieracia celebrita, ktorá je momentálne tiež „na ceste“. Všetci sme na nej, na životnej ceste, z ktorej sa ale sem-tam oplatí aj zísť.  

Orlovi, ktorému ľudia v hlasovaní na Facebooku vybrali meno Arnold, pripevnili Tanapári v polovici augusta 2013 na telo malú solárnu vysielačku. Aby bolo možné sledovať jeho aktuálnu polohu počas letu do juhovýchodnej Afriky, tiež cestu späť. V apríli 2014 by mal opäť doraziť na Slovensko. Stalo sa ale už aj tak, že vyše dvoch týždňov bol Arnold nezvestný a zdalo sa, že viac o ňom počuť nebudeme. Potom sa predsa len ozval, a to až zo Zambie. Celý ten čas, keď mnohí tŕpli, či je ešte vôbec nažive, sa nachádzal v Demokratickej republike Kongo v okolí tamojšieho Národného parku. Aj ľudia občas zídu z cesty, vytratia sa, zmenia sa a niektorí sa dokonca už späť ani nevrátia. Nevrátia sa takí istí.

Na jednej z ciest vlakom som sa nie tak dávno stretol s kamarátom z rodného mesta. V debate sme sa dostali k jeho letnej pútnickej ceste ku katedrále v Santiagu de Compostela v španielskej Galícii. Túto púť možno poznáte aj z rozprávaní spisovateľa Paula Coelha. Stovky pešo prešlapaných kilometrov, týždne na ceste, tisíce nanovo vyliahnutých sa myšlienok zvnútra, ktoré putovanie dláždia. Upratovanie v sebe, zametanie rokmi napadaného prachu, preriaďovanie, prehodnocovanie a návrat. Aj tento môj kamarát sa vytratil z každodennosti. Vydal sa na náročnú trasu, aby po návrate kráčal po tej istej ceste, ale už iný. Ďalší priateľ mi zasa nedávno avizoval, že bude týždeň mimo, a že nejde nikomu prezrádzať, kam sa chystá. Jednoducho odišiel z bežného žitia, stratil sa na týždeň, odcestoval, aby si v sebe povysával, a potom bol späť. Ten istý, a predsa iný.

Koľaje každodennosti sú neraz hlboké a vedúce nás priamo po tej istej trase nemenne. Zvyk často nepustí. Teda podobne ako bývajú vyhĺbené jamy po ťažkých kamiónoch na niektorých slovenských cestách cez leto. Aj v nich sme akoby zaseknutí. Niekedy nezaškodí vybočiť, pozrieť sa na seba zhora. Ako keď idete kamsi na kopec a hľadíte na svoje mesto z inej perspektívy, nie tej každodennej. Nezaškodí zo všetkého každodenného zísť a upratať si v sebe. Či už vo vzťahoch, v láske, v práci, v záujmoch, či v celkovom behu životom.

Sme na ceste. Od narodenia po smrť kráčame. S jasnými cieľmi či len v tušení. Niekedy sa však dostávame do vychodených koľají, ktoré nás vedú už len jedným smerom. Vybočenie môže ponúknuť iný pohľad. Neraz stačí premôcť strach z nepoznaného. Veď zmena je život.

Príjemné vytrácanie sa! :)

 

„V ľudskej spoločnosti rovnako ako v prírode sa premeny dejú zvnútra.“

(Anatole France)

DSC00653(foto: autor) 

prečítajte si aj niečo ďalšie: Kto má kľúče od teba?

alebo niečo „videové“: Muhammad Ali – Život je boj

Budík pre susedov

28.07.2021

„Išla by som už na tú dovolenku! Veď kým sa konečne začnú prázdniny, budeme vyzerať ako mátohy,“ hundre si ponad raňajky gymnazistka, ktorú opäť zobudilo tlmené vibrovanie budíka susedovcov zhora. „Linda, veď ty tak už aj vyzeráš,“ podpichne sestru jej o chvíľu mladšia dvojička Sofia a odpije si z kakaa. „Isté veci je potrebné jednoducho pretrpieť! Koľko [...]

Čas, vôľa a trpezlivosť

25.10.2020

Vôľa človeka úzko súvisí s ovocím jeho dní. Časom a ľuďmi ošúchané príslovie o trpezlivosti a ružiach pozná každý z nás. Už nie každému bývajú tieto slová dôverne známe aj v praktickej rovine. Ale aj tí, ktorí príslovie poznajú len z počutia, si môžu navôkol seba všímať, že vďaka trpezlivosti a vôli všeličo v živote skutočne rozkvitá. [...]

O opicu navyše

18.09.2020

„Oci, viem, že máš asi opicu, ale už by si zvládol šoférovanie?“ dobehlo za otcom dievča s mobilom v ruke a súrením v hlase. „Ale, Nely! Veď otec toho zasa tak veľa nevypil, len jednoducho nie je zvyknutý. Poznáš ho, vždy keď prídeme na letnú dovolenku na Liptov, ujo Vojto otvorí fľašu a otcovi veľa netreba,“ pripomenula jej mama, ktorá sa prehrabávala [...]

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestuje do Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov

03.12.2024 17:44

Slovenskí vojaci tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO.

Kažimír

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie

03.12.2024 16:14

Proces s Kažimírom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v pondelok 9. decembra.

marcelpales

Marcel Páleš (1986) je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. V súčasnosti dramaturg v Rádiu Regina Stred, tiež redaktor a moderátor. Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prózu a poéziu, ale rád sa pristavuje aj v úvahovo-esejistických vetách. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ. V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miroslav Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Nuláci pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítačky so živou hudbou. V roku 2013 vydal Marcel Páleš samostatnú básnickú zbierku VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. V roku 2014 mu vyšla novela MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. Ide o skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V rokoch 2013-2015 bol organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. V roku 2018 vydal samostatnú básnickú zbierku ZHRNUTÉ ZO STOLA. V roku 2019 zostavil knižnú zbierku tvorby členov Generácie Nula OKRÔCHANÝ TOPIER.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 426273x
Priemerná čítanosť článkov: 3523x

Autor blogu

Kategórie