V záhradách svedomia

Predstavte si jeden zo základných vyučovacích predmetov základnej či strednej školy, ktorý by mal názov Svedomie, prípadne Náuka o svedomí. Či už by mladý človek plánoval byť automechanikom, učiteľom, lekárom, záhradníkom, robotníkom, prípadne ak by bol hoci aj bez vízie budúcnosti, absolvovanie Svedomia ako predmetu by mu otváralo nové cesty a mohol by kráčať životnými chodníčkami priamočiarejšie. Veď koľko toho vieme o fyzike, matematike a iných, ale o vlastnom svedomí či vedomí často veľa netušíme.

„Myslím si, že je škoda, že dnes nikto v našej spoločnosti neučí ľudí spytovať svedomie,“ píše unikát slovenskej literatúry Dominik Tatarka vo svojej knihe Sám proti noci. „Som rozhodne za to, aby sme si spytovali svedomie…“ dodáva o čosi ďalej. Nejeden človek si môže povedať, že ide opäť o akési nudné moralizovanie. Ale… „Venujte sa, ľudia Boží, svojmu svedomiu. Venujte sa svojmu svedomiu, lebo to bude dobré na váš úžitok. Vždy, keď si ho otvoríte a budete s ním komunikovať, viesť dialóg, tak príde na vás očistenie, príde na vás katarzia. Budete sa sami pred sebou cítiť omnoho lepší, omnoho užitočnejší,“ vyslovil v jednom rozhlasovom rozhovore významný historik knižnej kultúry a bibliograf Miloš Kovačka. Evidentne sa svedomím zaoberal celý svoj produktívny život a zaoberá sa ním aj po 75-tke. Pri takých ľuďoch už po ich úvodných vetách zisťujete, že prednosťou u nich je múdrosť. Aj múdry človek síce neraz môže konať hlúpo, ale predsa len má sklony k tomu, aby svoje kroky zvažoval, aby pri každej voľbe myslel aj na zodpovednosť, aby nevypustil zo seba čosi, čo bude neskôr ľutovať.

„Kto chce počuť úprimný hlas svedomia, musí vôkol seba a v sebe vytvoriť ticho,“ povedal kedysi taliansky básnik Arturo Graf. Azda preto nájdete množstvo ľudí len tak sedieť kdesi v duchovných chrámoch, v prírode či na podobných miestach, kde môžu pokojne uvažovať. Ale zdá sa mi, že veľká časť ľudí dnes pred svedomím, tichom, hľadaním seba a hľadaním múdrosti, pred tým všetkým unikajú. Že sa im do toho nechce… Je to pre nich tak trocha otravné a nezaujímavé, hĺbať, rozjímať, uvažovať… Jednoduchšie býva len nečinne niečo prijímať, pasívne a bez úsilia – zapnúť televízor, vziať do rúk mobil, vyjsť si na prechádzku internetom, alebo premlieť pár prázdnych slov s podobne nehľadajúcim človekom. Ale keď sa to tak vezme, nepýtať sa, nehľadať, len prežúvať a dívať sa, to vedia predsa aj teliatka na lúke. Nejeden človek má na viac, než si myslí a než žije.

So svedomím, vedomím či vnútorným svetom človeka vôbec je to podobné ako s tou prírodnou záhradkou. Bez úsilia len tak úroda neprichádza. Škodcovia, vplyvy počasia, nečakané okolnosti, to všetko býva jej súčasťou, ktorú nemôžeme prehliadať. A podľa toho, ako sa nám chce či nechce, naša záhrada vyzerá. Tu je vždy na čom pracovať. Len aby sme mali chuť a vôľu…

„Buď pánom svojej vôle a otrokom svojho svedomia.“ (Židovské príslovia)

(foto: Miro Trimay)

Budík pre susedov

28.07.2021

„Išla by som už na tú dovolenku! Veď kým sa konečne začnú prázdniny, budeme vyzerať ako mátohy,“ hundre si ponad raňajky gymnazistka, ktorú opäť zobudilo tlmené vibrovanie budíka susedovcov zhora. „Linda, veď ty tak už aj vyzeráš,“ podpichne sestru jej o chvíľu mladšia dvojička Sofia a odpije si z kakaa. „Isté veci je potrebné jednoducho pretrpieť! Koľko [...]

Čas, vôľa a trpezlivosť

25.10.2020

Vôľa človeka úzko súvisí s ovocím jeho dní. Časom a ľuďmi ošúchané príslovie o trpezlivosti a ružiach pozná každý z nás. Už nie každému bývajú tieto slová dôverne známe aj v praktickej rovine. Ale aj tí, ktorí príslovie poznajú len z počutia, si môžu navôkol seba všímať, že vďaka trpezlivosti a vôli všeličo v živote skutočne rozkvitá. [...]

O opicu navyše

18.09.2020

„Oci, viem, že máš asi opicu, ale už by si zvládol šoférovanie?“ dobehlo za otcom dievča s mobilom v ruke a súrením v hlase. „Ale, Nely! Veď otec toho zasa tak veľa nevypil, len jednoducho nie je zvyknutý. Poznáš ho, vždy keď prídeme na letnú dovolenku na Liptov, ujo Vojto otvorí fľašu a otcovi veľa netreba,“ pripomenula jej mama, ktorá sa prehrabávala [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

marcelpales

Marcel Páleš (1986) je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. V súčasnosti dramaturg v Rádiu Regina Stred, tiež redaktor a moderátor. Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prózu a poéziu, ale rád sa pristavuje aj v úvahovo-esejistických vetách. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ. V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miroslav Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Nuláci pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítačky so živou hudbou. V roku 2013 vydal Marcel Páleš samostatnú básnickú zbierku VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. V roku 2014 mu vyšla novela MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. Ide o skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V rokoch 2013-2015 bol organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. V roku 2018 vydal samostatnú básnickú zbierku ZHRNUTÉ ZO STOLA. V roku 2019 zostavil knižnú zbierku tvorby členov Generácie Nula OKRÔCHANÝ TOPIER.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 425672x
Priemerná čítanosť článkov: 3518x

Autor blogu

Kategórie