Slávova dcéra na Kollárovej ulici

Precitol opretý o zadok nahej ženy. Drevenej. Zdobila altánok rodinnej vinárne v okrajovej mestskej štvrti pod zalesneným kopcom, neďaleko ktorého býval. Na tomto zadku zaspal už toľkokrát, že vďaka nemu po precitnutí vedel, kde je. Síce netušil, aký je deň či hodina, koľko toho vypil a čo potom robil, priestorovo bol Paľo bludár zorientovaný.

„Je večer,“ šepol pre seba, čo predstavovalo vnútorné víťazstvo z rozlúsknutia otázky času.

„Mládež, pomaly dopite, čoskoro zatvárame!“ vyšiel starší šedivý muž z predajne, aby mladým ľuďom v altánku oznámil záverečnú. Neohrabaného Paľa prehliadol, vnímal ho ako inventár, čosi ako vtáka na strome, ktorý príde, sadne a odletí.

„Pár minút po pol deviatej,“ dodal opäť sám pre seba Paľo bludár. Totiž domáci to tak vždy robí, že keď hodiny pretnú tridsiatu minútu po dvadsiatej hodine, v najbližších desiatich minútach oznamuje záverečnú. Tu sa Paľovi matne rozjasnilo, že pred tým, než upadol do hlbokých driemot, hovoril čosi so študentmi vysokoškolákmi pri pohári dobrého vína, ktoré zatiahli oni. Najprv mleli o fyzike, o štvorrozmernosti priestoru, o teórii relativity, o Einsteinovi a o iných, pre Paľa bludára neznámych pojmoch. Na oplátku im Paľo ponúkol svoju teóriu čiernych dier a strát v časopriestore, do ktorých sa dostáva, keď veľa pije a precitne. A v podstate mu aj zaplatili, aby im to v praxi ukázal. Až sa napokon slovo stalo skutkom a prebývalo medzi nimi. Paľo sa ocitol v zadku. Vlastne na zadku nahej drevenej ženy a zároveň stratený v priestore aj v čase. Dokázal svoju teóriu, čím presvedčil študentov o tom, že je ozaj výnimočný a zaslúžil by si, aby o svojich poznatkoch prišiel porozprávať aj na niektorú z ich prednášok s najobávanejším profesorom. A pri názornej ukážke by sa mohol stratiť v časopriestore na zadku ktorejsi ich spolužiačky. To sa Paľovi pozdávalo. Dohodli sa, že príde na najbližšiu prednášku o týždeň a dajú tomu šancu. Keď sa však teraz prebratý zorientoval, čiže keď sa ako stratený našiel, i keď fyzicky zároveň nikde nebol stratený, zistil, že študenti preladili na iné témy. Spomínali akési knihy, diela a spisovateľov. Keď tu zrazu rozpitý Paľo zbystril, lebo sa mu zdalo, že akosi často hovoria o dcére jeho kamaráta. V časopriestore bol síce Paľo bludár zorientovaný, ale vzhľadom na vysoké promile, mal problémy so sústredeným videním, vnímaním a chôdzou. Svet sa mu krútil, ani čo by práve vyšiel z desiatej jazdy najbláznivejšieho kolotoča. Zachytával slová a usiloval sa, aby ich správne spracoval. Študenti točili čosi o Kollárovej a o dcére Sláva. A vyslovili aj slovo Mína či Miňa. Bol presvedčený, že myslia peknú dcéru jeho kamaráta Sláva, ktorý býva na Kollárovej ulici. Ona sa predsa volá Milena a volajú ju Miňa. Potom padlo čosi o básňach, predspeve a tiahnutí. Bolo mu jasné, že tí vysokoškoláci sú určite nadržaní, že chcú ísť na Kollárovu ulicu, potichu predspevovať pod oknom mladučkej Mileny, potom ju vylákať von, prečítať jej akési básne a potom ju nedajbože aj pretiahnuť. Dokonca sa medzi nimi nachádzali, ak Paľo dobre videl, aj dve dievčatá, ktoré boli tou Slávovou dcérou tiež posadnuté. Čoskoro vysokoškolské osadenstvo vstalo a pobralo sa preč.

„Katastrofa! Sodoma-gomora!“ hromžil Paľo bludár. Povedal si, že teraz im ukáže, ako sa vie orientovať v časopriestore, predbehne ich skratkami cez ulice, uličky a ploty, o ktorých tá intelektuálna háveď netuší, a varuje kamaráta Sláva, teda aj jeho dcéru Miňu.

Aby trocha vyrovnal fyzické aj mentálne rozpoloženie, kúpil si liter obľúbeného sladkého čierno-červeného vína, upil si a vybral sa na odyseovskú plavbu, ktorá mala niekoľko zastavení. Spočiatku mu to šlo pomerne dobre, no keď sa ocitol na námestí, zistil, že sa trocha odklonil od plánovanej trasy. Tu prvý raz pod ťarchou spoločenskej únavy padá na kolená, zhodou okolností pod sochou Panenky Márie. Usiluje sa prežehnať sa, i keď navonok pôsobí, akoby odháňal neexistujúce muchy. Opäť si upil z červeného a s prílivom tekutiny nachádza Paľo bludár príliv novej energie. Razom je pri tržnici, kde na moment stráca povedomie o sebe. Potom padá a precitá na hrobe Mikuláša Kováča. Raz mu ho ukázal ktorýsi bezdomovec a hovoril mu o ňom zaujímavé veci. A tak sa Paľo na jeho hrobe sem-tam zvykne zastaviť, keď nemá za kým ísť. Vtedy sú aj mŕtvi básnici dobrí spoločníci.

„Mačka a pes!“ preľakol sa následne, keď jeden z kríkov ožil, triasol sa a potom z neho vybehli dve zvieratá. Nebol si však istý, či to bol skutočne pes. A či to druhé bola mačka. Pomedzi kostrbaté kroky cestou z cintorína uvažoval, že to mohli byť dajaké prízraky, ktoré mu do cesty poslali mŕtvi. Dohováral si, že mŕtvymi sa teraz nemôže nechať odradiť, lebo ide o svet živých. O Milenu, dcéru Sláva z Kollárovej. Ani sa nenazdal a bol na správnej ulici.

„Kollárova!“ nadšene vyslovil, keď na chvíľu zaostril rozpitý zrak natoľko, aby určil priestor, v ktorom sa nachádzal. Nadšený ale zakopol o kameň. A tu opäť padá… Tentoraz pod múrom vyšetrovačky. Zúfalý zaplače, lebo sa mu zdá, že neviditeľné sily mu podrážajú nohy a nechcú mu dovoliť doputovať do cieľa. Múr nárekov napokon necháva za sebou a prediera sa osudom svojho neskorého večera ďalej, až víťazoslávne prichádza k domu svojho kamaráta Sláva na Kollárovej ulici. Chce zazvoniť, no na schránke ho zarazí iné priezvisko. Skladá myšlienku k myšlienke, naťahuje sa po nedávnu spomienku, keď mu ktorýsi kamarát hovoril, že Slávo sa pred rokom odsťahoval z Bystrice do Bratislavy. „Ten bol vždy cez Košice!“ zareagoval vtedy Paľo bludár. Spomienka však priniesla do celej veci svetlo, i keď na mesto už dávno padla tma. „Vybabral som s vami, študentíci! Žiadne preťahovačky Slávovej dcéry na Kollárovej sa dnes nekonajú! Môžete si akurát tak rozprávať tie svoje básničky!“

(foto: Miro Trimay)

Budík pre susedov

28.07.2021

„Išla by som už na tú dovolenku! Veď kým sa konečne začnú prázdniny, budeme vyzerať ako mátohy,“ hundre si ponad raňajky gymnazistka, ktorú opäť zobudilo tlmené vibrovanie budíka susedovcov zhora. „Linda, veď ty tak už aj vyzeráš,“ podpichne sestru jej o chvíľu mladšia dvojička Sofia a odpije si z kakaa. „Isté veci je potrebné jednoducho pretrpieť! Koľko [...]

Čas, vôľa a trpezlivosť

25.10.2020

Vôľa človeka úzko súvisí s ovocím jeho dní. Časom a ľuďmi ošúchané príslovie o trpezlivosti a ružiach pozná každý z nás. Už nie každému bývajú tieto slová dôverne známe aj v praktickej rovine. Ale aj tí, ktorí príslovie poznajú len z počutia, si môžu navôkol seba všímať, že vďaka trpezlivosti a vôli všeličo v živote skutočne rozkvitá. [...]

O opicu navyše

18.09.2020

„Oci, viem, že máš asi opicu, ale už by si zvládol šoférovanie?“ dobehlo za otcom dievča s mobilom v ruke a súrením v hlase. „Ale, Nely! Veď otec toho zasa tak veľa nevypil, len jednoducho nie je zvyknutý. Poznáš ho, vždy keď prídeme na letnú dovolenku na Liptov, ujo Vojto otvorí fľašu a otcovi veľa netreba,“ pripomenula jej mama, ktorá sa prehrabávala [...]

rokovanie vlády, Kamil Šaško

Padne dohoda s lekármi? Na rade je Šaško. Odborníci: Dal si herkulovské úlohy, Ficova vláda má antireformnú DNA

21.11.2024 07:30

Odborníci si myslia, že vláda nakoniec ustúpi. Viaceré body memoranda sú však podľa nich nesplniteľné a potrebujú aktualizáciu.

Bernie Sanders

Americký Senát zablokoval návrh na zastavenie transferu zbraní pre Izrael

21.11.2024 06:55

Reuters spresnil, že všetky hlasy na podporu rezolúcie pochádzali z radov demokratov.

Russia Leningrad Siege

Čas vrahov v službách štátu: Ruskí 'hrdinovia' zaplavujú ulice násilím

21.11.2024 06:30

Ľudia, ktorí spáchali ohavné zločiny - vrahovia, násilníci, kanibalovia a pedofili - nielenže sa vyhýbajú trestu, ale sú oslavovaní ako hrdinovia.

vojna na Ukrajine, Kyjev

ONLINE: Sullivan: Nie je to len o zbraniach, Ukrajina potrebuje viac vojakov. Zalužnyj: Naučte sa nebáť smrti

21.11.2024 06:30, aktualizované: 07:22

Dodali sme Abramsy, F-16, Patrioty, ale nie je priama úmera medzi zbraňami a výsledkami. Ukrajina potrebuje viac ľudí na fronte, povedal Sullivan, Bidenov poradca.

marcelpales

Marcel Páleš (1986) je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. V súčasnosti dramaturg v Rádiu Regina Stred, tiež redaktor a moderátor. Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prózu a poéziu, ale rád sa pristavuje aj v úvahovo-esejistických vetách. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ. V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miroslav Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Nuláci pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítačky so živou hudbou. V roku 2013 vydal Marcel Páleš samostatnú básnickú zbierku VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. V roku 2014 mu vyšla novela MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. Ide o skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V rokoch 2013-2015 bol organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. V roku 2018 vydal samostatnú básnickú zbierku ZHRNUTÉ ZO STOLA. V roku 2019 zostavil knižnú zbierku tvorby členov Generácie Nula OKRÔCHANÝ TOPIER.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 425648x
Priemerná čítanosť článkov: 3518x

Autor blogu

Kategórie