Založ si blog

Last minute k obžerstvu

Plný stôl. Pestré jedlo a pitie, až už nemáš kam položiť ďalší tanier. Také čosi naši predkovia poznali sotva sviatočne… Sedím s rodinou v augustovom Bulharsku v jednom z najväčších hotelov Slnečného pobrežia, raňajkujem a pozorujem ľudí navôkol. Prichytím sa pri kontrolnej myšlienke, či aj ja nemám na programe obžerstvo. A či som si nabral len toľko, koľko skutočne aj zjem. Neviem si totiž predstaviť výraz v tvárach ľudí, ktorí momentálne kde-tu vo svete hladujú a mali by možnosť vidieť v priamom prenose práve túto každodennú všednosť dovolenkujúcich.

Zdá sa, že my s rodinou sme tu v menšine, teda nepatríme k väčšine tých, ktorí na ruke nosia náramok farby, vďaka ktorej sa môžu stravovať neobmedzene celý deň. All inclusive má svoje výhody. V podstate nemusia vykročiť z areálu hotela, pretože všetko majú zaplatené a vnútorný blok hotela im ponúka aj bazén. Najedia sa, idú k vode a tak počkajú, kým nie je na programe ďalší chod. Môžu popritom popíjať aj alkohol, samozrejme v rámci balíka zadarmo. A takto im zbehne celá dovolenka. Nepotrebujú odchádzať ďaleko od hotela, lebo by im prepadli dve-tri výhody All inclusive. Celodenný výlet? Vylúčené! I keď možno im z toho celého občas príde zle, až budú zrána bledí ako stena. Aj takých tu vidno, nuž a v noci ich možno aspoň započuť.

Raňajkujeme. Slováci, Česi, Rusi, Maďari, Nemci, Ukrajina… Je tu medzinárodná zmes. Ale spája ich láska… K jedlu. Stoly sú plné. A to bez ohľadu na to, či za nimi sedia dvaja, traja či piati ľudia. Česť výnimkám, lebo niekomu k sýtosti či spokojnosti ozaj veľa netreba. Ale tí druhí… V praxi to vyzerá asi takto: nabehne rodinka Hladných, deti si pýtajú na úvod palacinky, a keďže hlad je mocný diktátor, naberú si aspoň tucet palaciniek, poriadnu dávku nutelly, tu sa však ranný výber nekončí. Podobne pokračujú s ďalšími jedlami, potom s koláčmi, ovocím, pitím… Až je stôl natoľko zaplnený, že už nie je možné uložiť naň ďalší tanier. A tak postupne jedia už len oči, keď už žalúdok zahlási plnú nádrž. Väčšina stolujúcich nezje všetko, čo si pod vplyvom hladu či iných okolností nabrali. A tak množstvo nedotknutého jedla putuje z rúk obsluhy do odpadu. Niekedy mi to príde ako preteky, kto nechá viac jedla po sebe. A to sme len pri raňajkách, ktoré sú predobrazom obedného či večerného stolovania. Niektorí ľudia jedia, akoby to malo byť naposledy.

Myšlienky mi neskôr pri mori priplavili jednu z básní Mikuláša Kováča. Stena. Báseň preložená do množstva jazykov. Vypovedá jednoznačne, výstižne a nadčasovo. Vypovedá o nás pravdivo, ba až bolestne pravdivo. A pritom pochádza zo zbierky Zem pod nohami, ktorá Kováčovi vyšla ešte v roku 1960. Nuž vyzerá to tak, že zabúdame čoraz hlbšie. Ale čo vám budem… Zahryznite sa do nej, možno vás bude aj štípať:

 

Mikuláš Kováč: Stena

Vyviedli ho
pred bledú stenu.
Nedal si zaviazať oči,
pretože slnko
chcel vidieť do poslednej chvíle.

Keď potom padol,
na bledej stene
kmital
červený graf jeho srdca.

My sme zabudli na tieto scény.
Strieškami čiapok zaháňame slnko z čela,
lámeme rekordy v jedení a pití
a keď sa presýtime, vravíme:
choď si ľahnúť, si bledý ako stena.

(foto: pexels.com)

Zabiť ju!

10.08.2019

„Za počet a kombinácie by som chytil určite prvé miesto!“ pošepol do hrobového ticha Milan a spravil opäť pohyb, ktorým rozhýbal takmer všetky svaly tela, ale najmä tak uľavoval vnútru. viac »

Cesty medzi dnom a oblakmi

10.07.2019

„Keď ma manželka nevie odtrhnúť od dielne, vyhodí mi ističe na elektrine,“ vysvetľuje mi remeselník Ondrej zo Starej Huty. Ako zisťujem, Ondrej vôbec nie je remeselníkom od mladosti. Život viac »

Horúce nočné dialógy

24.09.2018

„V pivnici medzi kompótmi a uprostred noci som to ešte nerobil,“ vyslovil Igor a pomedzi bozky rozväzoval Zuzane šnúrku na teplákoch. „Ani ja, ale prečo nie, keď sa inak nedá?“ odvetila viac »

Prešov

Prešovský kraj prispeje sumou 50 000 eur na pomoc po výbuchu v bytovke

09.12.2019 11:31

Obyvatelia zničenej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove si budú môcť nové doklady vybaviť bezplatne a prednostne.

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Syn sa pohádal s rodičmi. Zaútočil na nich nožom

09.12.2019 11:31

Krajský vyšetrovateľ 25-ročného Matúša obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu.

panelák, Prešov, interiér

Pozrite si, ako vyzerá interiér prešovského paneláku po výbuchu

09.12.2019 11:00, aktualizované: 11:12

Výbuch kompletne zničil interiér bytovky.

rubeľ, Rusko, Moskva

Európske hospodárske komory žiadajú zrušenie sankcií proti Rusku

09.12.2019 10:55

Organizácia Eurochambers, ktorá zastrešuje hospodárske komory členských štátov Európskej únie, podporuje zrušenie ekonomických sankcií proti Rusku.

marcelpales

Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. V súčasnosti dramaturg RTVS - Rádio Regina Stred, štúdio Banská Bystrica. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale angažuje sa aj v rôznych úvahových článkoch – nabáda ich pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaro Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miro Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaro Slabej). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie so živou hudbou. V roku 2013 sa narodila jeho samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 priniesol v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. Knihu ilustroval odsúdený Miroslav R. a autori ňou chcú pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý po vážnej autonehode zostáva roky v bdelej kóme. ¤ ¤ ¤ Je organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. S Generáciou Nula organizujú rôzne kultúrne podujatia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 295423x
Priemerná čítanosť článkov: 2614x

Autor blogu

Kategórie