Vnútro ľudí je ako vnútro orecha – bohaté ale aj zhnité

Zrejme aj vy premýšľate kdekoľvek – cestou z práce či školy, doma, na prechádzke alebo pred usnutím, keď zhasínate svetlo nad sebou, no a aj v sebe. Aj ja to robím podobne. Myšlienky sa mi ženú kotrbou, ako keď sa spustí kopa bielych jemnučkých snehových vločiek, z ktorých naráža jedna na druhú a spoločne pokrývajú všetko navôkol. Podobne sa mi chumelí v hlave.

Avšak pokoj na premýšľanie či odpútanie sa od reality nenachádzam len pri uvoľnení sa z povinností, ale rád si zájdem napríklad aj do chrámu a počas omše si usporadúvam tie moje rozšantené vločky (myšlienky). Neraz tak prídem na to, čo treba urobiť, čo urobiť už nemám alebo – čo sa urobiť ešte dá. Raz, tiež sediac na chóre kostola, som sa započúval do kázne mladého kaplána. Zaujala ma pozoruhodná myšlienka. Hovoril o tom, že ľudské telo je podobné orechu. Nikdy neviete, čo sa skrýva pod škrupinou.

Duša je skutočne akousi iskrou vnútri tela – je tým, čo rozozvučí život človeka po narodení. Bez nej by sme vyzerali ako knihy bez písmen, ako roboti, ako rám bez obrazu. Prázdne obchodné výklady. Vezmite si taký orech! Pod škrupinou objavíte jadro, z čoho možno ochutiť napríklad koláč či iné dobroty. Avšak pod škrupinou sa tiež môže skrývať len vyschnutá dreň, ktorá je nám nanič – už nedáva žiaden úžitok.

Podobne je to s človekom. To, čo nosíme pod škrupinou, skrýva skutočné jadro toho, čím sme. Duševné vnútro je stavebným prvkom, z ktorého si tvoríme životné dielo. Keď ktosi dušu ignoruje, nestará sa o ňu, zanedbáva ju, stane sa už len akýmsi planým orechom. Vyschnutým.

Verím, že v každom z nás je niečo, z čoho sa dá čerpať. Kto v sebe hľadá, ten aj nájde. Ktosi má v sebe bohatú studňu, ktorá napája aj iných ľudí. Iný vo svojej jednoduchosti dáva maximum, a tak je dôležitou súčasťou životnej stavebnice, zapadá do „systému“. Je na nás, čo v sebe objavíme a ako sme schopní to zužitkovať. Naše oduševnenie sa pre to výnimočné, čo v nás drieme, pre zužitkovanie toho nielen vo svoj prospech, môže byť najkrajším darom pre tých, na ktorých nám záleží. Ako keď stará mama upečie skvelý orechový koláč a ponúkne ho ostatným. Áno, potrebujeme dlhý čas na spoznávanie svojho vnútra, na poznanie seba a svojich možností. Potom však už môže prísť tvorenie a rozdávanie sa. Plodenie. Štipka trpezlivosti nám dopomôže k tomu, aby sme raz zožali zaslúženú úrodu.

Victor Hugo krásne ocenil význam ľudskej duše: „Len jeden div je väčší ako more, a tým je nebo. Len jeden div je väčší než nebo, a tým je vnútro ľudskej duše.“ Každý má v sebe nádej – nádej niečo dosiahnuť. Najprv však potrebuje nájsť samého seba a potom sa rozhodnúť, po ktorej ceste sa vydá.

(ilustrácia: Michal LumpArt Lunter)

(ilustrácia: Zuzana Sju Szokeová)

(foto: Juraj Kuboš)

 

…a TU niečo aj pre Váš sluch, dnes od talentovanej klaviristky Moniky Profantovej.

Majte nádherné dni, milí čitatelia!

Budík pre susedov

28.07.2021

„Išla by som už na tú dovolenku! Veď kým sa konečne začnú prázdniny, budeme vyzerať ako mátohy,“ hundre si ponad raňajky gymnazistka, ktorú opäť zobudilo tlmené vibrovanie budíka susedovcov zhora. „Linda, veď ty tak už aj vyzeráš,“ podpichne sestru jej o chvíľu mladšia dvojička Sofia a odpije si z kakaa. „Isté veci je potrebné jednoducho pretrpieť! Koľko [...]

Čas, vôľa a trpezlivosť

25.10.2020

Vôľa človeka úzko súvisí s ovocím jeho dní. Časom a ľuďmi ošúchané príslovie o trpezlivosti a ružiach pozná každý z nás. Už nie každému bývajú tieto slová dôverne známe aj v praktickej rovine. Ale aj tí, ktorí príslovie poznajú len z počutia, si môžu navôkol seba všímať, že vďaka trpezlivosti a vôli všeličo v živote skutočne rozkvitá. [...]

O opicu navyše

18.09.2020

„Oci, viem, že máš asi opicu, ale už by si zvládol šoférovanie?“ dobehlo za otcom dievča s mobilom v ruke a súrením v hlase. „Ale, Nely! Veď otec toho zasa tak veľa nevypil, len jednoducho nie je zvyknutý. Poznáš ho, vždy keď prídeme na letnú dovolenku na Liptov, ujo Vojto otvorí fľašu a otcovi veľa netreba,“ pripomenula jej mama, ktorá sa prehrabávala [...]

COP29, Muchtar Babajev, klimatický summit OSN

Na klimatickej konferencii COP29 sa dohodli na finančnej pomoci rozvojovým krajinám

24.11.2024 06:10

Štáty sveta sa na COP29 v Azerbajdžane po dlhom vyjednávaní dohodli na výraznom zvýšení klimatickej pomoci pre rozvojové krajiny.

Russia Ukraine War

Peniaze pre rodinu po zabití vojaka. Na Ukrajine ich posielajú 40 mesiacov a prečo sa v Rusku používa dvojaký meter?

24.11.2024 06:00

Aké sú hlavné rozdiely vo finančnej kompenzácii v prípade zabitia vojaka v ruskej armáde a v ukrajinských ozbrojených silách?

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

marcelpales

Marcel Páleš (1986) je členom Spolku slovenských spisovateľov a členom literárneho klubu Litera 2. V súčasnosti dramaturg v Rádiu Regina Stred, tiež redaktor a moderátor. Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. Predtým redaktor v časopise, neskôr redaktor spravodajského portálu a metodik knižnice. ¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prózu a poéziu, ale rád sa pristavuje aj v úvahovo-esejistických vetách. ¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ. V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miroslav Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga). V súčasnosti sa od roku 2011 aktívne realizuje najmä prostredníctvom zoskupenia autorov pod názvom GENERÁCIA NULA (generacianula.sk). Nuláci pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítačky so živou hudbou. V roku 2013 vydal Marcel Páleš samostatnú básnickú zbierku VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. V roku 2014 mu vyšla novela MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. Ide o skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V rokoch 2013-2015 bol organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest. V roku 2016 prichádza spolu s Michalom Várošíkom (RTVS) so zbierkou poviedok ROVNO V TRÁVE. V roku 2018 vydal samostatnú básnickú zbierku ZHRNUTÉ ZO STOLA. V roku 2019 zostavil knižnú zbierku tvorby členov Generácie Nula OKRÔCHANÝ TOPIER.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 121
Celková čítanosť: 425855x
Priemerná čítanosť článkov: 3519x

Autor blogu

Kategórie